Antonín Vojtek - malíř jižní Moravy

Archiv novinek

strana 6 / 799
  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

březen242022
JAK JSEM ŠLA NA PELCLA - Moravská galerie

Jiří Pelcl- Moravská galerie

Vážení návštěvníci, vzdělávání k životu patří, to platí také pro galeristy. Každou možnost tedy rádi využíváme.

V MORAVSKÉ GALERII v Brně probíhá ART DESIGN FASHION - výstava Jiří Pelc Design, Lucie Koldová: Lightness. Najdete stálé expozice - Jeskyně Panorama designu, 2000+ design, 2000+ fashion a další...

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

Pravdou je, že vystavených exponátů budete mít plnou hlavu a odpočine si duše a mozek. Skvělá práce! Pokusila jsem se udělat jen pár fotek, které dám na Facebook, ale každý si tam najde to svoje. Jen času je třeba co nejvíc a já běžela z jedné pracovní schůzky na druhou...a šla vlastně "jen" na Pelcla a nečekala to množství...Mějte se krásně!

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

 

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM HUSOVA 14

-----------------------------------------------------------------------------

BOHEMIA COBALT – JIŘÍ PELCL

Porcelán s cibulákovým vzorem neboli cibulák je všeobecně známým fenoménem. V našich zemích má dlouhou tradici. S výrobou začala porcelánka v Dubí již v roce 1885. Samotný námět cibulákového dekoru má však delší historii. Tento elegantní modrobílý vzor se začal používat v Míšni v letech 1738–1739 a byl převzat z čínských předloh. Původně byl porcelán malován ručně, v dnešní době se však do hry zapojují moderní technologie. Porcelánka v Dubí zůstala do současné doby činná a snaží se poskytnout své produkty generaci nových spotřebitelů. Ačkoliv zdůrazňuje tradici a je hrdá na více než sto let nepřetržitého používání své značky, uvědomuje si, že je třeba cibulák aktualizovat a přizpůsobit moderní době, aby se z něho nestala jen přežitá záležitost či nepoužívaná dekorace. Postavení tradičního cibuláku se změnilo. Ze slavnostního a opečovávaného porcelánu se stalo nádobí se zastaralým vzorem, které začalo být navíc příliš vzácné na to, aby mohlo sloužit své funkci a být běžně používáno. V roce 2004 porcelánka v Dubí oslovila přední osobnost českého designu Jiřího Pelcla se záměrem vzkřísit tradici, cílit na mladou generaci a zbavit cibulák nálepky „porcelán našich babiček“. Tím, že porcelánka v Dubí oslovila člověka mimo obor, překonala uzavřenost vůči živějším tendencím a dosáhla tak cíle, ke kterému je dle teoretiků vhodné směřovat.

V rámci spolupráce Jiřího Pelcla a porcelánky v Dubí vznikla souprava Bohemia Cobalt a její čistě bílá varianta souprava Bohemia White a zapékací mísy. Právě za soubor Bohemia White bylo Jiřímu Pelclovi uděleno ocenění Vynikající design. Bohemia Cobalt lze zakoupit ve formě jídelní soupravy i soupravy na kávu. Servis není složen z jednotlivostí, ale tvoří kompaktní celek. Dodává se v promyšlené schránce, čímž dochází k navození dojmu výjimečnosti a dokonalosti. Zákazník má však i možnost zakoupit si pouze jednotlivé kusy dle svého uvážení a potřeb. Jedná se o výrobky cenově dostupné i široké veřejnosti. Nádobí je opatřeno glazurou a je tedy vhodné do mikrovlnné trouby i myčky.

Dle Milana Hlaveše není neobvyklé, že se k cibuláku obracejí nejmladší rebelující umělci, aby ho aktuálně ironicky citovali. Například Maxim Velčovský dekoruje tradičním cibulákovým vzorem své produkty na hranici užitého a uměleckého objektu – tácek a misku ve tvaru České republiky, porcelánový tácek připomínající papírové tácky na párek i své legendární holinkové vázy. Martina Žílková se zase inspirovala osobností psychologa Rorschacha, který se zabýval analýzou lidské osobnosti pomocí grafických obrazců. Její izolované cibulákové vzory na bílé ploše mají pracovat s představivostí a fantazií jednotlivých uživatelů. Pelcl se však s cibulákem vypořádal jinak. Pokusil se nalézt nový koncepční směr užití tohoto konzervativního výrobku. Jednotlivé části souboru mají prostý mírně kónický tvar, který je však oživený vtipnými ale hlavně často praktickými detaily. Vyšší konvice na kávu a masivnější konvice na čaj mají napjatá dvojitá ucha připravená na trojici prstů. Podšálky jsou zdvojeny nebo dokonce ztrojeny, aby měli uživatelé kam odložit mokrý čajový sáček, vymačkaný citron či obaly od cukru. Jedná se o velmi užitečné vylepšení. S problémem, kam odložit v restauraci při konzumaci nápojů již nepotřebný čajový sáček, se již určitě setkal každý. Jiří Pelcl vyniká svou pečlivostí a také tím, že se snaží naslouchat potřebám lidí. Když má navrhnout nádobí, chodí pozorovat hosty kaváren a sleduje, jak se chovají. Neobvykle řešená je i úchytka vystupující z plochy talířku k hrníčku na espreso. V souboru nechybí ani porcelánové lžičky.

Tradiční cibulákový vzor se skládá z květů aster na stoncích a poupat pivoněk, která se vinou kolem bambusové tyče. Okraje porcelánu jsou zdobeny broskvemi a granátovými jablky. Ve své stylizované podobě Evropanům připomínaly cibuli, a tak vzniklo známé označení. Jiří Pelcl se rozhodl respektovat zákonitosti cibuláku, ale zároveň dekor trochu stylizoval a zjednodušil, aby ho učinil přístupnější modernímu člověku. Práce s klasickým dekorem pro něj byla výzvou. Jeho původním záměrem bylo do něho vstoupit se současnými grafickými metodami a aktualizovat jej v symbolicko-vizuální grafické podobě. Zásah do historického dekoru se mu však jevil jako umělý a nepřesvědčivý. Rozhodl se tedy pracovat s dekorem jako s tapetou a koláží, aby docílil napětí mezi plochou dekoru a čistě bílým střepem. Vnitřek misek je motivem zcela pokryt až na elegantní bílý proužek v místech, kde dno misky přechází ve stěnu. Ploché nádobí, kam řadíme například hrnky, je zdobeno více střídmě a v menších plochách.

Dle Martiny Pachmanové Pelclův „minimalistický“ cibulák prolamuje hranici mezi dvěma tradicemi, ale také mezi dvěma skupinami uživatelů. Vyznavačům loosovské střídmosti může ukázat krásu ornamentu a jeho skryté kulturní významy a nekritickým obdivovatelům dekorativních kudrlinek zase připomíná, že jednoduchost neznamená formální chudobu a nedostatek invence a citu.

Je patrné, že Jiřího Pelcla práce s cibulákovým dekorem zaujala. To odpovídá jeho zájmu o českou tradici, na kterou kladl důraz i během své tvorby ve skupině Atika. K cibulákovému dekoru se ještě několikrát vrátil. Na kolekci Bohemia Cobalt volně navázal v rámci limitované edice s mechově zeleným vzorem pro Czechdesign a také v rámci spolupráce s Clap Design, se kterými vytvořil například hrníček Cube Lungo Blue s motivem cibulákového vzoru, ke kterému navíc přísluší originální dubový podšálek ve tvaru kostky.

Jiří Pelcl se designem porcelánu zabývá již dlouho. Jeho první výtvory byly hravé a snažily se vyvolávat emoce. Příkladem je třeba lžička Spermie Anežka, která provokovala svým názvem i způsobem balení. Přestože si Jiří Pelcl zakládá na tom, že jsou všechny jeho produkty plně funkční, v devadesátých letech kladl více důraz na vizuální přitažlivost předmětů – šálky Punk, Novito, Květ a váza Kirkuk. I když jsou v autorově tvorbě stále patrné hravé prvky typické pro jeho postmoderní práce v rámci skupiny Atika, dá se říct, že autor zvážněl. Jeho díla v devadesátých letech se vyznačovala svou pracností a měla podobu spíše výtvarných objektů. Existovala většinou pouze jako ojedinělé exempláře či se vyráběla v malých sériích a tomu odpovídala i cena. Jiří Pelcl se však vždy chtěl věnovat sériové výrobě a tvořit produkty pro širší veřejnost. Od poloviny devadesátých let tedy začal spolupracovat s malými společnostmi i s několika většími firmami. Každá jeho zakázka vzniká jako jedinečný projekt a Jiří Pelcl k ní přistupuje velmi zodpovědně, protože tvrdí, že design a architektura ovlivňují lidi i prostředí.

Jeho současná tvorba je tvarově střízlivá a dokonale funkční. Experimenty musel opustit, protože pro ně, jak sám říká, v designu není prostor. I tak však do svých produktů vkládá duši a usiluje o maximální pravdivost. Jeho produkty nejsou odlidštěné. Nelíbí se mu současný způsob života a to, jak lidé zacházejí s věcmi a občas má strach, že i on nepřímo konzum podporuje. Možná i proto se snaží, aby si lidé k jeho výtvorům vytvořili vztah, a aby se z nich nestalo spotřební zboží, které uživatelé za rok vymění za nové. Design drobných předmětů je pro něj důležitý, jelikož právě díky němu může vstoupit do života celé společnosti. Má radost z toho, když věci lidem slouží, jak mají.

Trh s kuchyňskými doplňky se proměňuje spolu se společností. Lidé žijí čím dál rychleji, a to se projevuje i na tom, jaké věci používají. Zoltán Lubloy si všímá toho, že o jídelní a čajové soupravy je výrazně menší zájem. Obřady pití čaje a kávy téměř vymizely. Lidé mají ve zvyku pít kávu za chůze z kelímků a kvůli tomu přibývá výrobků z plastu. Na tuto situaci reaguje i porcelánka v Dubí. Do nabídky svého sortimentu zařadila porcelánový To Go hrnek. V takovém prostředí to mají designéři se svými vizionářskými nápady těžké a o to větší jsou kladeny nároky na kvalitu jejich práce a důvtip, se kterým musí k designu přistupovat.

V dnešní době je těžké se prosadit na poli kuchyňských doplňků. Firem je mnoho a je náročné nalézt mezeru na trhu. Jiřímu Pelclovi se to však díky jeho schopnosti naslouchat potřebám lidí a vytvářet produkty, které jsou funkční, ale také přinášejí radost, daří. Souprava Bohemia Cobalt zpřístupňuje tradiční cibulák mladým lidem a zatraktivňuje tuto českou tradici, které by mohl hrozit zánik. Díky tomuto projektu Jiřího Pelcla ale i jiným pracím českých designérů zůstává porcelán s cibulákovým dekorem stále živý. Může být každodenně používán a nestává se z něj pouze muzejní exponát či zaprášená dekorace. A tak tento tradiční porcelán díky své nové aktualizované podobě slouží i dalším generacím.

Julie Vojtková, studentka MU Brno

Zdroje:

• KOUDELKOVÁ, Dagmar. Jiří Pelcl x design. Vyd. 1. Brno: ERA, 2006. ISBN 80-7366-066-0.

• LUBLOY, Zoltán. Porcelán. In: Design: od myšlenky k realizaci. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 2012, s. 117–139. ISBN 978-80-86863-45-0.

• HALAMOVÁ, Pavla. Jiří Pelcl & Clap Design: Rozhovor o lokální značce a přidané hodnotě designu. In: Archizoom [online]. Vydáno 15. 3. 2021 [cit. 2021-10-29]. ISSN 2694-9539. Dostupné z: https://archizoom.cz/jiri-pelcl-clap-design/?fbclid=IwAR2yLu-7PHgBbc7HlCcwFgXUVPjEmbJH7Ra15jM5dORcj9POOIN5PbwVq2Q

• SOUKUPOVÁ, Veronika. Oprášit tradici: Cibulák v současném designu ukazuje možnost, jak aktualizovat tradiční vzor. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 10. 7. 2019 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/oprasit-tradici-cibulak-v-soucasnem-designu-ukazuje-moznost-jak-aktualizovat-tradicni-vzor?fbclid=IwAR14rjpRZGXKDDo8hRMxhTmwZzTBBHoKPAT0sCGdZkqV6aafATHMLbaMF4l

• JOCHIMOVÁ, Darja. Cibulák je nádobí s příběhem, které v Česku slaví 132 let. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 27. 4. 2017 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/cibulak-je-nadobi-s-pribehem-ktere-v-cesku-slavi-132-let

• PRO-IDEA. Úvod. cesky.porcelan.cz [online]. © 2015 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cesky.porcelan.cz

• Cibulák. WIKIMEDIA FOUNDATION. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. Aktualizováno 18. 7. 2021 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulák

• ODSTRČILÍK, Marek. Vrcholem designu je pro mě otvírák na pivo, říká designér Jiří Pelcl. Magazín iDNES [online]. Vydáno 15. 3. 2012 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/vrcholem-designu-je-pro-me-otvirak-na-pivo-rika-designer-jiri-pelcl.A120309_104421_xman-styl_fro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

březen112022
Krajina pod Pálavou - ohlédnutí za vernisáží

vernísáž 234. výstavy malíře Antonína Vojtka

Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě hostí až do 24. dubna 2022 výstavu malíře Antonína Vojtka Krajina pod Pálavou.

Krásné setkání s přáteli výtvarného umění bylo vítaným zpestřením náročného období. Děkujeme všem za spolupráci, zejména kurátorovi Mgr. M. Suchánkovi, učinkujícím a celému týmu spolupracovníků.

Městské muzeum a galerie Hranice - výstavní síň

Město má krásné náměstí a na další fotografie se můžete podívat na veřejném profilu Facebooku. Udělali jsme si malou, krátkou procházku.

Hranice na Moravě

foto Jitka Vojtková

únor162022
Poradenství v galerii...

Karel Novák olejomalba

Poradenská služba je součástí naší práce od prvních let činnost galerie. Umíme vám poradit a doporučit další postup. Obrazy během osobního setkání rámcově zhodnotíme, promyslíme další postup...dáme jim šanci pro novou budoucnost a mohou žít s vámi i novém interiéru.

Je nutné se předem domluvit- vojtkova@vojtek-av.com nebo 723887977.

leden292022
Čekáme na lepší časy...

Galerie 99 v Břeclavi Jaroslav Blažek

Vážení přátelé, s lítostí oznamujeme, že v následujícím období v Galerii 99 nepřipravujeme žádné akce, přestože jsme je měli naplánované. Dlouhodobě jsme v naších pracovních aktivitách omezení.

Antonín Vojtek

Důvody jsou všem jasné, na vině je stále covid. Nehrajeme si na hrdiny, je to zbytečné, i když jsou názory různé. Současná situace je poměrně složitá jak z hlediska rizika nakažení a šíření nemoci Covid-19, tak i z hlediska ekonomického. Nemůžeme si dovolit uspořádat akci, vernisáž, na kterou by přišla třeba jen pětina návštěvníků. Kapacita galerie je malá. Nejde něco plánovat, když nevíme, jestli se hlavní aktéři nedostanou do karantény. Nejde dodržet všechna opatření a zařídit, aby akce proběhla podle zvyklostí. Pokud bude dobrá situace, obnovíme vše, co jsme v galerii měli rádi. Netěší nás to, ale přijde nám to správné. Je to pro nás těžké období. Připravujeme do prodeje průběžně nová výtvarná díla a budeme věřit, že nás navštívíte a podpoříte.

 

Galerie 99 v Břeclavi - O. Janeček

 

leden142022
Milan Kocmánek - karikatura- dárek do sbírky

Milan Kocmánek

SMÍCH nebo alespoň ÚSMĚV

To je naše přání pro každého a na každý den a taky zdraví, lásku a štěstí...a ať máte koho chytit za ruku, když je něco špatně...a taky obejmout, když se radujete...

Přejeme všem krásný víkend a děkujeme!

Milan Kocmánek

 

Sbírku portrétů A. Vojtka doplňujeme dárkem od Milana Kocmánka.

Milan Kocmánek

leden112022
Motýlí snění - NOVINKA

Motýlí snění- Antonín Vojtek

Vážení a milí, pročetli jsme všechna přání, vzkazy, smsky, maily...radovali jsme se celý den...měli jsme hodně krásných telefonátů...Také došlo hodně blahopřání poštou...neskutečné.

Prožili jsme díky vám všem krásný den a také produktivní, uvidíte v dalších dnech...Tak trochu to pro vás sepsala Iva Haghofer pro DENÍK a článek najdete zde.

Připomnělo nám to předcovidový čas a setkávání v galerii. To byl vždy jedinečný den. Mějte se hezky a zavzpomínejte s námi na setkání 20. listopadu 2021. Dalo nám chuť a sílu k realizaci dalších nápadů. Video najdete zde.

studijní kresba stoletých dubů z Pohanska

Na e-shopu najdete ještě novinky v knihách a v maličkostech.

leden102022
88 aneb NEKONEČNO...

Vážení přátelé, je nad slunce jasné, že tradiční setkání v Galerii 99 v Břeclavi se neuskuteční ani letos. Pandemická situace nám nepřeje.

Dlouhá léta jsme prvním setkáním v novém roce v galerii zahájili výstavní činnost. Ano, byl to narozeninový den A.Vojtka a my jsme byli rádi, když jsme se mohli se všemi setkat na neformální oslavě života. Mrzí nás to, schází nám to...ale již nyní víme, že termín na oslavu 90. narozenin si můžete poznačit do kalendáře. Chystáme velkou výstavu ve spolupráci s MMG v Břeclavi a pro jistotu jsme zvolili v roce 2024 květnový termín.

Přesto jsme nachystali dárek my pro vás.

Na e-schopu najdete nově Velký narozeninový balíček knih za výhodnou a speciální cenu 888 Kč. Zrovna tak nové pohlednicové kartičky mohou někoho potěšit.

 

Velký narozeninový balíček knih

Pro všechny majitele kalendáře Malířův rok a také pro sběratele a obdivovatele malíře jižní Moravy jsme připravili kolekci 20 pohlednicových kartiček formátu A5 - rozměr 15x21 cm. Najdete tam všechny obrazy z kalendáře a také 7 dalších motivů s obrazy Antonína Vojtka, které se nevešly do kalendáře, jako bonus navíc. Je možné je koupit i jednotlivě.

cena za kus je 8 Kč

 

pozdrav od malíře A. Vojtka

Přátelé!

Jsou tu dvě osmičky mého života. Zdá se to jako dlouhý věk!

Ale co když malíř zjistí, že neudělal ještě vše, co by chtěl? Co by měl?

Na ty osmičky nahlíží jako na dva symboly nekonečna – sen každého člověka je, aby po něm něco zůstalo pro budoucnost.

S pokorou vám mohu slíbit, že se pokusím být s vámi, co to jen půjde, s vámi a se svou krajinou!

Věřím, že se nemýlím, když říkám, že já rozumím vám a vy zase rozumíte mně.

A to je přátelství, to je láska.

Váš A.V.

 

 

 

Malířův rok - kolekce pohlednicových kartiček

leden102022
NAROZENINOVÝ pozdrav

Zimní romance na jihu Moravy - Antonín Vojtek

💚🎨💚 10. ledna 2022

💚🎨💚 88. narozeniny aneb NEKONEČNO 💚 otočit to už nejde...

...každý den je SVÁTEK 💚

...každý obraz ZÁZRAK 💚 RADOST 💚 BOLEST 💚

...každý další rok je NEKONEČNO 💚

💚 Tradiční setkání v galerii se pochopitelně nekoná, mějte se krásně a na zdraví si připijeme někdy příště.

💚🎨💚 Bílá romance na jihu Moravy, obraz podepsán 1. ledna 2022

 

NA POČEST 88. NAROZENIN bylo připraveno toto video. Udělejte si chvilku času a vzpomínejte s námi, připíjíme všem na zdraví!

Julie a Antonín Vojtkovi

leden72022
Vánoční vzpomínka Horní Bojanovice

Horní Bojanovice

...malá vzpomínka Antonína Vojtka pro Horní Bojanovice, více najdete na webu obce Horní Bojanovice...nebo zde

Vánoční báseň pro Horní Bojanovice

leden12022
NOVOROČNÍ POZDRAV

Pálava- Děvičky - foto Julie Vojtková

 

💙💙💙 OKNO DO ŽIVOTA v roce 2022 ❄

💙 Milí přátelé, vítáme rok 2022 a přejeme vám vše dobré!!!

💙 Nový rok bude pro nás o NADĚJI, ANDĚLÍCH A LÁSCE!

Držme si palce! Děkuji všem, kteří budou v následujících měsících s námi. Máme vás rádi! Těšíme se na setkání!

💙💙💙„Někdy se anděl na nás hněvá,

anděla máme každý svého

a naděje má z buku křídla

a srdce z dřeva lipového.“

Jan Skácel 💙💙💙

 

Galerie 99 bude pro veřejnost otevřená od 11. ledna 2022. V čase 4.- 10. ledna 2022 připravujeme novou expozici. Vážným zájemcům jsme k dispozici na telefonu 723887977, individuální domluva možná, ale zázraky neumíme.

 

  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

Co nás čeká

DOA 2024
NAROZENINOVÝ rok Antonína Vojtka

Novinky stručně

NOVÉ webové stránky...
Krajina mého srdce - MGP Prostějov
Havlíčkova vila - MEZI SVĚTY Antonína Vojtka
Paměť národa - Antonín Vojtek
MMG Břeclav - výstava 2024 A.V. oslava 90. narozenin

Všechna práva vyhrazena

Použití pouze s písemným souhlasem autora

Galerii 99 nyní najdete také na facebooku

Videa z akcí

 

Užití cookies

Užití cookies

Navštívíte-li webové stránky vojtek-av.com a kteroukoli jejich subdoménu, jsou na nich v některých případech použity tzv. cookies.

Jedná se o tyto případy:

- Hlasujete v anketě: do cookies je poznamenáno, že jste hlasovali, abyste nemohli v téže anketě hlasovat znovu.

- Nakupujete v e-shopu: do cookies se zaznamenávají údaje z košíku i Vaše osobní údaje, které jsou po potvrzení nákupu opět smazány.

- Čtete články: do cookies se poznamená údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně s výjimkou výše uvedených funkcí.
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 17. 7. 2024