Antonín Vojtek - malíř jižní Moravy

Novinky

strana 1 / 200
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

březen132023
Vzpomínky z cest - ukázka z knihy Antonína Vojtka

Antonín Vojtek a Julie Vojtková

V posledních dnech roku 2022 vyšla kniha Antonína Vojtka. Připravili jsme pro vás malou ukázku. Video najdete zde.

Vzpomínky z cest - Antonín Vojtek

březen12023
Malá sentence... Jana Kostrhuna

dřevěný šperk Antonín Vojtek

Pro letošní jaro jsme připravili novou kolekci autorských dřevěných šperků Antonína Vojtka. Nabízíme je klasicky na kožené šňůrce, drátu, ale můžete také zvolit variantu s korálky. Korálky jsou z minerálů a nám se tato možnost moc líbí.

 

dřevěný šperk Antonín Vojtek

Malá sentence o věčném třpytu

Není všechno zlato, co se třpytí, a mnohdy je tomu zdánlivě zcela samozřejmě úplně naopak. Zatřpytit se a nebýt ze zlata však není ani trochu samozřejmé.

Řekněme si slovo šperk – a zjeví se nám sličná krása.

Řekněme si slovo šperk – a zjeví se nám bohatství.

Řekněme si slovo bohatství – a začnou se nám vynořovat slova jako moc a krutost a zášť a krev a strádání... A vždycky, když je tomu tak, lidé jako by se vraceli zpátky. až někam na začátek svých cest, až někam k pramenům té řeky času.

Řekněme si slovo dřevěné šperky – a zjeví se nám začátek.

A ten začátek, který mám na mysli, se jmenoval paleolit, neboli starší doba kamenná. Zkusme si představit toho člověka za starší doby kamenné (Homo sapiens sapiens): sotva se nasytil tak, aby neumřel hladem, a také toho ostatního měl zřejmě jenom pra málo. A přesto už právě tady vzniká potřeba ozdobit svého ducha slovy a tělo šperky. šperky z kostí, zubů, kamene, lastur a dřeva.

Člověka z konce druhého tisíciletí našeho letopočtu si nemusíme představovat. Docela postačí, když se podíváme jeden na druhého: trpíme přejídáním, a také toho ostatního máme kolem sebe, až nás někdy brní hlava. Ale pořád jsme Homo sapiens sapiens a potřeba ozdobiti svého ducha jiskřivými slovy a tělo třpytivým šperkem je možná ještě naléhavější než tenkrát, kdysi na začátku.

 

Ten náš konec druhého tisíciletí se kromě mnoha jiných paradoxů vyznačuje také tím, že dotknout se pravého dřeva prstem okovaným zlatými prsteny může být přímo malým svátkem.

Ano, ten náš konec druhého tisíciletí se kromě mnoha jiných paradoxů vyznačuje také tím, že šperky ze dřeva jsou vzácnější, než šperky ze zlata a jiných drahých kovů.

Řeka nikdy nespatří svůj pramen. A pramenům je navždy odepřena velebnost nížinných toků. A navzdory tomu všemu, nebo snad právě proto, si ruka člověka píše do dřeva básničky o pramenech, verše o peřejích, strofy o klokotavých splavech. Každá báseň hodná toho jména je ze života, a o životě, o pro život.

Nedejme se mýlit zdánlivou prostotou hebkých tvarů. Vždyť jedním ze základních povahových rysů prostoty je rafinovanost.

Nedejme se však mýlit ani zdánlivou rafinovaností těch hebkých tvarů, protože zákonitě směřují k prostotě. Je to prostě jedna a tatáž báseň o pramenu v horách a řece mezi lukami a řece času za námi, je to prostě jedna a tatáž báseň o velebné řece a jejím nenápadném pramínku.

Čím hladší verš, tím úpornější napětí je v něm skryto. Čím hladší tvar, tím vice snů v něm přebývá. A sny nebývají nijak snadné, ani když se nám zdají, natožpak když je máme učiniti skutkem, který ozdobí i vysloví. Avšak právě proto ruka člověka odjakživa pomáhá na svět snům o kráse, a o naději, a o všem takovém tam, v těch rozměrech lidského ducha a citu, kde končí panství a moc i těch nejtřpytivějších slov. Ozdobit tělo šperkem patří k prastarým lidským radostem.

Vyjádřit šperkem myšlenku znamená vtisknout pečeť nesmrtelného lidského ducha a života předmětu, který měl původně jenom trochu zkrášlit všední čas obyčejných dnů. Není všechno zlato, co se třpytí, ale pokud je tomu někdy zdánlivě zcela samozřejmě úplně naopak, potom k těm třpytivým výjimkám patří dřevěné šperky Antonína Vojtka.

Jan Kostrhun

Břeclav, prosinec 1987

 

 

dřevěný šperk Antonín Vojtek

 

Autorský šperk Antonína Vojtka

originální a výjimečný šperk s duší jižní Moravy

 

Antonín Vojtek zvolil na vyřezávání svých autorských šperků zejména jehličnatou dřevinu jalovec viržinský. Dřevo jalovce viržinského je lososově červené, vonné a vysoce ceněné. Do Evropy byl jalovec viržinský přivezen již před rokem 1664. Tyto šperky jsou vyřezány ručně, každý kus je originál a strom vyrostl v zámeckém parku v Lednici. Malíř před lety na zámku bydlel a pár kousků dřeva dostal od tehdejších zahradníků, kteří se věnovali údržbě parku. Můžeme spekulovat o stáří stromu, ale odhadujeme, že pochází z úplného začátku budování rozsáhlého areálu majiteli z rodu Lichtenštejnů. Jedná se o spontánní zpracovávání jednoduchých motivů malíře do šperkové podoby. Šperk je navoskovaný, vhodný ke svátečnímu i běžnému nošení dle svého výběru na drátku, kůži, hedvábném náhrdelníku.

Ať vám dlouho dělá radost!

 

 

únor262023
Bob Frídl - vzpomínka na kamaráda

Bob Frídl v Horních Bojanovicích 2009

NA KAMARÁDY BY SE NEMĚLO ZAPOMÍNAT!

Bob Frídl - vzpomínka Antonína Vojtka

 

BOB FRÍDL - skvělý kamarád a muzikant

13. 11. 1947 - 26. 2. 2013

Vzpomínkový koncert na Boba Frídla v Horních Bojanovicích 24. února 2023 v nás vyvolal vlnu vzpomínek. Moc děkujeme všem, kteří ho pomáhali uskutečnit.

Přikládám fotky Boba, který nám v kulturním domě v H. B. hrál a zpíval v roce 2009, když jsme pozvali Báru Špotákovou na křest kalendáře...byl úžasný. Byla radost ho poslouchat i na jiných akcích. Našla jsem také historické foto z výstavy A. V. v roce 1979.

přiložím další odkazy, podívejte se...a poslouchejte.

foto Petr Uher a archiv A. Vojtka

 

Bob Frídl vernisáž A. Vojtka v Lednici na zámku 1979

únor202023
...obrazy mají svůj život

 

* Tento měsíc se nám v Galerii 99 sešly téměř dvě desítky obrazů, které nám jejich majitelé přinesli k posouzení. Naše galerie nabízí mimo jiné právě i tuto poradenskou službu.

* Nebojte se k nám přijít a ukázat nám výtvarná díla, se kterými žijete, která jste třeba zdědili, či například obrazy, které máte odložené ve sklepě a nevíte si s nimi rady.

* Pomůžeme vám nalézt pro tato díla novou cestu a poradíme vám, které obrazy stojí za to vrátit zpátky do života. Mnohdy stačí dílo například zrenovovat nebo mu dopřát nový „kabát“ v podobě moderního rámu.

Galerie 99 v Břeclavi

* Je podle nás důležité vnímat, že za každým výtvarným dílem se skrývá příběh a často i touha umělce něco divákům sdělit. Obrazy nemusí mít pouze hodnotu finanční, ale mohou nám hodně povědět třeba o historii naší rodiny, může se za nimi skrývat zajímavý osud, a proto bychom k nim měli přistupovat s úctou a zajímat se o ně.

* Pokud se budete o příběhy skryté za obrazy vašich příbuzných zajímat, dokud budete mít možnost, může dílo získat pro vaši rodinu velkou emocionální hodnotu.

* Chtěli bychom vás vyzvat, abyste obrazům, těmto němým svědkům našich životů shlížícím na nás ze stěn, věnovali pozornost, může se stát, že promluví…

Galerie 99 v Břeclavi

* Mezi přineseným obrazy poklady většinou nejsou, ale pomůžeme vám rozlišit co je pouhá reprodukce, se kterým obrazem se můžete v klidu rozloučit...

leden242023
...procházky Břeclaví a okolím...

židovský hřbitov v Břeclavi

Vážení a milí přátelé, chcete-li, novinky můžete sledovat na veřejném profilu Facebooku... těšíme se na jaro, ale když napadne sníh, vracíme se do dětských let...mějte se krásně a ať vás nic netrápí.

leden102023
SETKÁNÍ s Antonínem Vojtkem

Antonín Vojtek - leden 2023

Vážení přátelé a příznivci výtvarného umění,

snažíme se, aby naše dny i v těchto složitých časech byly co nejlepší.

Proto po dlouhém váhání chceme obnovit tradici setkávání v Galerii 99 v Břeclavi v den narozenin malíře Antonína Vojtka. Mnohé plány míří až k 90. narozeninám v roce 2024, ale chcete-li, zastavte v čase 14-17 hodin v úterý 10. ledna 2023 v Galerii 99 na Slovácké ulici.

Společný přípitek proběhne kolem 16 hodiny.

O skvělou náladu se postará atmosféra galerie, vaše přítomnost a také naše kamarádka Mirka Šubíková, která přijde i se svou harmonikou.

Mirka Šubíková s tatínkem a Antonínem Vojtkem

 

Budeme věřit, že prožijeme příjemný čas a můžete si prohlédnout a koupit knižní novinku Vzpomínky z cest Antonína Vojtka, uděláte radost malíři a podpoříte činnost galerie.

Knihu si samozřejmě můžete koupit přes e-shop a kdykoliv jindy v Galerii 99 nebo v ateliéru.

 

Poselství naděje také čeká na váš vzkaz do budoucnosti za 100 let. Napište svůj dopis a přijďte.

 

Pokud se ale necítíte být zdraví, odložte setkání raději na pozdější období. Nic nám neuteče.

s úctou

Jitka a Antonín Vojtkovi

leden12023
návrat Malého prince

Malý princ

...a tak se MALÝ PRINC vrátil domů...

Kdo by neznal příběh o lásce, přátelství, zodpovědnosti, bolesti...

Náš MALÝ PRINC z ateliéru A. Vojtka má původ v lednickém zámeckém parku, který je úzce spjat s životem malíře. Každá procházka nám dodá energii a vyvolá řadu vzpomínek...

Vážení a milí přátelé, přejeme vám hodně sil do nového roku 2023.

Děkujeme z celého srdce všem našim přátelům, příznivcům a podporovatelům za vaši přízeň, setkání, lajky. Těšíme na vás ať osobně nebo virtuálně v roce nadcházejícím.

Lednický park a zámek

ŠPERK S NEOBVYKLÝM PŘÍBĚHEM

Dřevo jalovce viržinského je lososově červené, vonné a vysoce ceněné. Do Evropy byl jalovec viržinský přivezen již před rokem 1664. Tyto šperky jsou vyřezány ručně, každý kus je originál a strom vyrostl v zámeckém parku v Lednici. Malíř před lety na zámku bydlel a pár kousků dřeva dostal od tehdejších zahradníků, kteří se věnovali údržbě parku. Můžeme spekulovat o stáří stromu, ale odhadujeme, že pochází z úplného začátku budování rozsáhlého areálu majiteli z rodu Lichtenštejnů. Šperk je navoskovaný, vhodný ke svátečnímu i běžnému nošení dle svého výběru na drátku, kůži, hedvábném náhrdelníku. Jedná se o spontánní zpracovávání jednoduchých motivů malíře do šperkové podoby a věříme, že se vám bude hezky nosit. Větší nabídku najdete na e-shopu a další v Galerii 99 v Břeclavi.

 

zámecký park v Lednici

prosinec302022
Alfons Mucha - Mucha, rodinná sbírka

Umění hraje důležitou roli v duchovním růstu lidstva…Prostřednictvím harmonie a krásy povznáší lidského ducha k vyšší mravnosti. Alfons Mucha

Alfons Mucha

Ve Valdštejnské jízdárně v Praze do konce roku 2022 probíhá velká výstava Alfonse Muchy, která prezentuje neznámá díla z rodinné sbírky.

Prohlédli jsme si více než 200 obrazů, fotografií a dalších uměleckých předmětů veřejnosti méně známých nebo prakticky neznámých. Je to důležitá součást jeho tvorby a skvěle tak doplnila naši mozaiku znalostí o tomto světovém umělci.

Alfons Mucha

Škoda, že jsme nemohli využít pozvání k soukromé komentované prohlídce s Johnem Muchou před jejím otevřením, ale jsme rádi, že jsme to i tak stihli.

Více fotografií najdete na Facebooku.

Alfons Mucha

prosinec212022
Vzpomínky z cest- kniha Antonína Vojtka - NOVINKA

Vzpomínky z cest - Antonín Vojtek

Vážení a milí přátelé, dlouho se připravovala poslední kniha k vydání. I když jsme na ní pracovali intezivně, tak to nebylo tak lehké.

Proto máme velkou radost, že VZPOMÍNKY Z CEST Antonína Vojtka stihneme naložit malíři ještě "pod stromeček". Víme, že vy už si asi radost udělat nestihnete, ale budeme se těšit, že si k vám kniha cestu nejde i v novém roce 2023.

Budete - li na knížku pospíchat, volejte telefon 723887977, nějak to vymyslíme. Občas se dějí i zázraky, Vánoce jsou jen jednou za rok.

Objednávat můžete také na e-shopu.

prosinec202022
Vánoční a novoroční pozdrav

PF 2023 Antonín Vojtek

🎄🎄🎄 Vážení a milí přátelé, dovolte nám popřát vám klidné vánoční svátky a také dobrý nový rok 2023.

🎄🎄🎄 Budeme se těšit na setkání v roce 2023 a děkujeme všem, kteří nám zachovali přízeň i v tomto složitém období. Věřte, že si vážíme jakékoliv podpory.

🎄🎄🎄 Ještě pro vás chystáme poslední letošní novinku a moc se těšíme, až vám ji představíme!

s úctou Jitka a Antonín Vojtkovi s Julií

prosinec52022
Návštěva redakce TV NOE

Televize NOE - zpravodajství

🎥💙🎥 NÁVŠTĚVA z redakce TV NOE proběhla v létě v krásném prostředí zahradní firmy Květ během výstavy obrazů A. Vojtka.

🎥💙🎥 Na medailonek s malířem se můžete podívat v pondělí 5. prosince 2022 v kulturním magazínu Artbitr od 21. 35 hodin.

Video z výstavy najdete v rámci Víkendu otevřených zahrad najdete zde.

Pokud jste nestihli premiéru pořadu, archiv najdete zde.

TV NOE- magazín Artbitr

říjen192022
NOVINKY sledujte na Facebooku

Vážení návštěvníci, děje se toho hodně. Naše práce není vidět jen v Galerii 99 v Břeclavi, není pouze o práci v ateliéru. Pracovních aktivit je opravdu moc a vy můžete vidět jen ty střípky. Tak alespoň trochu novinek přidáváme na veřejný profil Facebooku.

 

Zlatá pamětní medaile hejtmana Jihomoravského kraje

 

Za pomoc válečným veteránům i reprezentování jižní Moravy v oblasti kultury jsme dnes odměnili pětici osobností. Medaili Otakara Bystřiny získali malíř Antonín Vojtek a spisovatelka Naděžda Horáková, medaili hejtmana pak Jan Kux, Dana Axmanová Vrtišková a Oldřich Axman. Děkujeme za to, co děláte.

18. října 2022 zdroj JMK, více fotografií na Fc

 

Podivínská luneta Antonína Vojtka, Vinařství Hřebačka, ČT Brno

Navštívila nás redaktorka ČT Brno Tereza Hyská a připravila pro vás reportáž z Podivína, kde můžete vidět "podivínskou lunetu" ve Vinařství Hřebačka. Je to privání prostor, který není běžně veřejnosti přístupný.

Odvysíláno 19. 10. 2022 Události v regionech v 18 hodin, najdete zde. ...jako poslední příspěvek po 22 minutě. Nebo také zde.

říjen112022
Znám jednu starou zahradu - výstava

Vážení a milí příznivci výtvarného umění, milí přátelé,

můžete si prodloužit léto a prožít babí léto v naší Galerii 99, kde od úterý 11. října 2022 bude k vidění

nová výstava obrazů Antonína Vojtka Znám jednu starou zahradu.

Znám jednu starou zahradu...výstava obrazů

Výstava bude zahájena bez vernisáže, ale se všemi se rádi setkáme a popovídáme si u skleničky vína v čase od 14- 17 hodin. Připravili jsme pro vás krátkou videopozvánku a věříme, že vás potěší a inspiruje k návštěvě. Podívat se můžete zde.

Také plánujeme, že bude možné již vhodit vzkaz do "zlaté schránky" Poselství naděje 2121.

Podrobnosti připravujeme a těšíme se na setkání.

září192022
Antonín Vojtek- Osobnost města Břeclav

Gala večer 16. září 2022 Antonín Vojtek

Vedení břeclavské radnice ocenilo na Galavečeru ke 150 letům povýšení Břeclavi na město v kině Koruna 21 osobností Břeclavi, z toho 9 In memoriam. V závěru Galavečera ale ještě předal starosta Svatopluk Pěček s místostarosty Jakubem Matuškou a Richardem Zemánkem dvě mimořádná ocenění, která dopředu známa nebyla. "Oceněné osobnosti vybrali obyvatelé Břeclavi v anketě. Těší mě, že jde ve všech případech o občany, kteří měli a mají velký vliv na vnímání celkového obrazu Břeclavi v očích břeclavských občanů, ale i na vnímání města lidmi mimo Břeclav," uvedl břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

In memoriam byli oceněni: Gabriela Dubská, Jan Skácel, František Hodonský, Miroslav Loučka, R. D. Mgr. Josef Ondráček, Plk. Ing. Jan Maria Hronek, MUDr. Josef Kobzík, Ing. František Svatoň a Ladislav Klim. Za zesnulé převzali ocenění ve většině nejbližší příbuzní, v příp. Josefa Ondráčka břeclavský farář Pavel Römer.

Mezi oceněnými dále byli: prof. Mgr. Edgar Dutka, Jaroslav Švach, PhDr. et Mgr. Miroslav Geršic, PhDr. Emil Kordiovský, Jožka Černý, Ing. Arch. Karel Božek, CSc., Josef Košulič, Milan Studený, Jaroslava Studená, Antonín Vojtek a Andrea Šuldesová.

A dvě "tajná" ocenění na závěr: Ivan Jabůrek, nejdéle sloužící promítač v Břeclavi, kterému za dva roky bude devadesát! A Ing. Luděk Kabelka - legendární hudebník a člověk, bez kterého by se břeclavské kino neobešlo.

Podrobnější popis oceněných si můžete přečíst u snímků.

(zdroj Město Břeclav)

... které přidáme na náš Fc nebo najdete na Fc Města Břeclav.

září172022
Luneta v Podivíně - nejmenší výstava A.V. s největším obrazem

Vážení a milí přátelé, všem, kteří byli s námi v sobotu 17. září děkujeme za skvělé setkání a fotografie najdete na Fc a také díky skvělé spolupráci s redaktory Deníku.cz také zde.

Vinařství Hřebačka v Podivíně

...během horkého léta připravujeme překvapení a věřte, že se moc těšíme, že se setkáme a to v Podivíně, který právě slaví 800 let. Bude to ojedinělé... a nenecháme si to pro sebe. Více zveřejníme později, pozvánku dodáme...i když po přečtení článku už budete vědět.

Podivínská luneta Antonína Vojtka

 

 

...něco si přečíst můžete již nyní zde. Děkujeme za spolupráci Deníku a redaktorce Ivě Haghofer a zejména pozvání VINAŘSTVÍ HŘEBAČKA do historických sklepů.

 

Nejmenší výstava A.V. s největším obrazem- Vinařství Hřebačka

Setkáme se v sobotu 17. září v 15 hodin na nejmenší výstavě Antonína Vojtka s největším obrazem, s hudbou harmonikářky Mirky Šubíkové a hlavně v krásném historickém prostoru Vinařství Hřebačka.

 

Sklep se nachází na ul. Poříčí I. a není tam místo na parkování. Pokud se rozhodnete přijet autem, doporučujeme parkovat na náměstí. Sklep není mimo tuto akci běžně veřejnosti přístupný.

září112022
ADAMOV výstava Antonína Vojtka

Lužní les- olejomalba- Antonín Vojtek

Antonín Vojtek - Vyznání rodnému kraji

MKS Adamov 11. září v 14.30 hodin vernisáž

Výstava se koná ve Společenském centru ul. Komenského 6 ( Horka) a  potrvá do 20. září 2022.

Antonín Vojtek

4x je pěkné číslo...a tak se těšíme na čtvrté setkání v Adamově - 1986, 2000, 2010, 2022.

Adamov 2022 pozvánka

červenec72022
VZPOMÍNKA na letní setkání

sídlo firmy Květ - Víkend otevřených zahrad 2022

...bylo to nezapomenutelné, děkujeme všem a Janě s Jirkou - majitelům firmy Květ- za pozvání, spolupráci a přátelství...tak třeba za rok. Foto od J. Minaříka najdete zde

 

Antonín Vojtek

 

Firma Květ manželů Vrbasových sídlí v Blažovicích.

Víkend otevřených zahrad 2022- Antonín Vojtek

červenec12022
LÉTO v galerii a v ateliéru

Letní pozdrav od Pouzdřanské stepi- olejomalba Antonín Vojtek

Vážení návštěvníci a přátelé,

pokud nás budete chtít navštívit v letním období, prosím, ověřte si, že máme v Galerii 99 otevřeno, zejména pokud cestuje ze vzdálenějších míst.

Ateliér A.V. lze navštívit jen po domluvě na telefon 723887977 nebo vojtkova@vojtek-av.com a galerie může být s ohledem na práci mimo město Břeclav ojediněle zavřená.

Budeme se přizpůsobovat návštěvám, pracovním cestám a setkáním.

Velmi by nás mrzelo, kdybychom se minuli.

Jitka a Antonín Vojtkovi

 

Během léta probíhá výstava Antonína Vojtka v Muzeu Mariánských Lázní a tematická výstava Štěstí v Břeclavi.

Děkuji za pochopení a těšíme se na setkání!

Jitka Vojtková

červen282022
Mariánské Lázně - výstava A. Vojtka

Mariánské Lázně - kolonáda - Antonín Vojtek

Vážení návštěvníci, fotografie z výstavy a z Mariánských Lázní najdete na veřejném profilu Facebooku. Krátké ohlédnutí je také zde, děkujeme redakci ŽIVÉ CHEBSKO za návštěvu. Díky spolupráci s BŘECLAVSKÝM DENÍKEM mnohé fotografie najdete také zde na jejich stránkách.

Mariánské Lázně- Antonín Vojtek

 

V čase od 28. června do 4. září 2022 můžete navštívit výstavu obrazů Antonína Vojtka, kterou pořádá Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně.

Antonín Vojtek zde poprvé vystavoval v roce 1982, takže se jedná o pomyslný návrat po 40 letech. Následně se vrátil ještě v roce 1996 souběžnou výstavou v muzeu a v Anglikánském kostele.

Jižní Moravu v dílech A.V. můžete obdivovat v Goethově domě na Goethově náměstí 11 v Mariánských Lázních a věřte, že my se za vámi moc těšíme!

Na vernisáži 28. června od 18 hodin ochutnáte vína z VINSELEKTU Michlovský a radujeme se, že pozvání přijal Roman Veverka se svým Blue Cimbal. Bude to krásný a ojedinělý večer.

Mariánské Lázně Antonín Vojtek

červen202022
Návštěva z televize NOE

Televize NOE - zpravodajství

Víkend otevřených zahrad 2022 navštívilo také zpravodajství televize NOE, podívat se můžete zde asi od času 11.30 a na další výsledek spolupráce se můžete těšit v podzimních měsících. Děkujeme!

květen172022
ŠTĚSTÍ tematická výstava výstava v Galerii 99

Výstava potrvá do konce léta 2022.

Štěstí - tematická výstava v Galerii 99 v Břeclavi

Vážení a milí přátelé, příznivci umění a Galerie 99,

srdečně vás po "covidové" pauze zveme k prohlídce nové výstavní kolekce.

V úterý 17. května 2022 v 17 hodin pořádáme vernisáž výstavy Štěstí.

Pozvání přijala skvělá harmonikářka Mirka Šubíková. Znáte ji ze společného videoklipu.

Připravujeme také neobvyklé překvapení.

Těšíme se!

 

 

A TAK JSME ZAHÁJILI DALŠÍ VÝSTAVU V GALERII 99 tentokrát O ŠTĚSTÍ - písnička na rozloučenou...díky Mirko! Byla to šťastná chvíle.

MNOHO LIDÍ ZTRÁCÍ MALÉ RADOSTI V NADĚJI NA VELKÉ ŠTĚSTÍ. Pearl S. Buck

Na výstavě uvidíte díla od Zuzany Gavlasové- keramiku a obrazy Antonína Vojtka a dalších hostů. Děkujeme všem návštěvníkům vernisáže za skvělou atmosféru a společný čas. Postupně více na veřejném profilu Facebooku.

květen102022
Ledňáček z jihu Moravy pomáhá

Kamínková benefice v Hradci Králové

Lednáček Antonína Vojtka bude pomáhat na Kamínkové benefici Oblastní charity v Hradci Králové. Výtěžek bude věnován na podporu výstavby lůžkového hospice.

Držíme palce a přejeme Ledňáčkovi štědrého dárce a úspěšného dražitele! Kámen má odhadem rozměr asi 10x15 cm.

Ledňáček z jihu Moravy od Antonína Vojtka

 

Kamínky do online aukce přislíbili: Balabán Daniel, Bavor Josef, Bornová Erika, Brázda Jiří, Brázdová Jaroslava, Bukovský Ivan, Cajthaml David, Císařovský Tomáš, Čech Pavel, Čejková Darja, Montfort de Rosana, Fiala Petr, Forman Pavel, Franta Roman, Gargulák Jaromír, Geislerová Věra, Hábl Patrik, Haluzová July, Harant Jan, Havlová Veškrnová Dagmar, Hegerová Vendula, Hirscher Vladimír, Hlinovská Markéta, Hřivnáč Tomáš, Jetela Tomáš, Jirků Zdeněk, Kaláb Jan, Karel Jerie, Kašpar Adam, Kavan Jan, Kitzberger Ingid, Kovanda Jiří, Kristen Jiří, Krumphanzlová Věra, Málek Štěpán, Málková M. Natálie, Matuška Pavel, Merta Jan, MICL, Miffek Lukáš, Miklinová Galina, Mrázková Ivana, Myslíkovjanová Barbora, Nanako Ishida, Němec Martin, Novák Roman, Olmer Matěj, Pištěk Jan, Pucholt Pavel, Rittstein Michael, Roučka Pavel, Ryzá Natálie, Sís Petr, Skuhravá Jitka, Suchan Leoš, Svoboda Jerry Jaroslav, Špaňhel Jakub, Štenclová Ivana, Vašíček Pavel, Večtomov Sonya, Vendlová Libuše, Veselý Petr, Viková Jindra, Vlna Ladislav, Zichová Tereza.

Ledňáček pro benefici v roce 2021

květen32022
DRUHÝ PRAMEN DUHY...

Jan Kostrhun a Antonín a Julie Vojtkovi

MILÝ JANE, s láskou a úctou...

Jan Kostrhun 3. července 1942 - 2. května 2022

český spisovatel, scenárista a politik

čekání na Pampelišku- Antonín Vojtek

 

"HLEDAL JSEM TEN SVŮJ DRUHÝ PRAMEN DUHY...

 

Moravo, Moravo, děvčátko hýčkané, ženo zpupná...

Tady jsme se narodili.

Tady ztrácíme, hledáme, nalézáme.

Zbohatnout se dá také tím, co ztratíme.

Když v létě průzračně zaprší z modré oblohy, je někdy

kolem duhy viditelná vedlejší duha s obráceným sledem barev.

V návratu je vždycky naděje.

Naděje zkrášluje minulost, zpřítomňuje budoucnost. Stále blíž.

Tomu se říká povinnost.

Tady jsme se narodili.

Tady jsme si tolikrát rozbili kolena, než jsme se naučili chodit.

A z tohoto místa chceme vzlétnout.

Možná se nám to někdy, jednou, podaří.

Nebo aspoň někomu z nás."

 

Jan Kostrhun, Druhý pramen duhy

Jan Kostrhun

 

Upřímnou soustrast celé rodině...

 

Spisovatel Jan Kostrhun měl hodně přátel a kamarádů, kteří jistě v těchto dnech vzpomínají. Nám bude hodně chybět. Vybavujeme si různé situace, děkujeme za krásnou spolupráci...pár vět najdete i v DENIKU.CZ.

duben222022
...fotografie v našem "světě"

Antonín Vojtek

Gordon Parks: ,,Fotoaparát je mou zbraní proti věcem, které kdekoli ve vesmíru nemám rád, a nástrojem, jak ukážu krásné věci kdekoli ve vesmíru."

 

Pálava z Pouzdřanské stepi

 

Vážení a milí návštěvníci, ten citát se mi moc líbil. Souhlasíte?

Všechny fotografie, které v posledních letech vkládáme na web. stránky nebo na Facebook, mají své autory. Jsou vždy jmenováni. Často jsem jejich tvůrcem já a vznikají jako dokument z naší práce nebo z pracovních a studijních procházek. Vznikají většinou docela rychle, nemám prostor se jim více věnovat. Ale těší mě, když zaujmou i vás. Občas je poskytnu k dalšímu zveřejnění, i když ambice fotografa nemám, protože rezervy jsou ještě velké a povinností hodně.

Mějte se krásně a užívejte si svůj čas.

s úctou Jitka Vojtková

 

z Pohanska

 

a podívejte se na zajímavou výstavu třeba zde CESTOU neCESTOU -výstava obrazů Antonína Vojtka v alternativní galerii

 

duben62022
Tajemné stromy na Pohansku

Pohansko Julie a Antonín Vojtkovi

Vážení a milí, už uteklo hodně času...ale konečně se můžeme těšit na dokument Tajemné stromy na Pohansku. Pro nás je procházka mezi tajemnými stromy srdeční záležitostí...tak věříme, že dokument zaujme i vás. Natáčelo se v létě 2020.

Ivan Stříteský a Antonín Vojtek Tajemné stromy na Pohansku

Premiéru můžete sledovat v televizi na ČT2 ve čtvrtek 7. dubna 2022 v 15.05 hodin a potom ho najdete zde.

Pohansko Julie Vojtková

 

Staré mohutné stromy nás fascinují – chráníme je, obdivujeme, kreslíme, fotografujeme. V dokumentu putujeme za starými stromy v krajině v okolí soutoku Moravy a Dyje a snažíme se odpovědět na otázky s nimi spojené. Proč právě tady jich je tolik a v rekordních velikostech? Nivní krajina v okolí Pohanska nedaleko Břeclavi a Lanžhota prošla zajímavým vývojem. Vedl k ustálení přírodních i kulturních podmínek, které byly pro prastromy, jak jim s jistou nadsázkou říkáme, téměř ideální. Najdeme je zde v lese i mimo něj, převažují duby, z nichž nejmohutnější má úctyhodný obvod kmene 816 cm a začal růst v době panování krále Jiřího z Poděbrad. Ale jsou zde i mohutné babyky, habry, hrušně, jilmy, topoly. Co lze udělat pro to, aby dožívající prastromy byly postupně nahrazeny jinými? O tom všem se ve filmu hovoří z různých úhlů pohledu.

 

březen242022
JAK JSEM ŠLA NA PELCLA - Moravská galerie

Jiří Pelcl- Moravská galerie

Vážení návštěvníci, vzdělávání k životu patří, to platí také pro galeristy. Každou možnost tedy rádi využíváme.

V MORAVSKÉ GALERII v Brně probíhá ART DESIGN FASHION - výstava Jiří Pelc Design, Lucie Koldová: Lightness. Najdete stálé expozice - Jeskyně Panorama designu, 2000+ design, 2000+ fashion a další...

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

Pravdou je, že vystavených exponátů budete mít plnou hlavu a odpočine si duše a mozek. Skvělá práce! Pokusila jsem se udělat jen pár fotek, které dám na Facebook, ale každý si tam najde to svoje. Jen času je třeba co nejvíc a já běžela z jedné pracovní schůzky na druhou...a šla vlastně "jen" na Pelcla a nečekala to množství...Mějte se krásně!

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

 

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM HUSOVA 14

-----------------------------------------------------------------------------

BOHEMIA COBALT – JIŘÍ PELCL

Porcelán s cibulákovým vzorem neboli cibulák je všeobecně známým fenoménem. V našich zemích má dlouhou tradici. S výrobou začala porcelánka v Dubí již v roce 1885. Samotný námět cibulákového dekoru má však delší historii. Tento elegantní modrobílý vzor se začal používat v Míšni v letech 1738–1739 a byl převzat z čínských předloh. Původně byl porcelán malován ručně, v dnešní době se však do hry zapojují moderní technologie. Porcelánka v Dubí zůstala do současné doby činná a snaží se poskytnout své produkty generaci nových spotřebitelů. Ačkoliv zdůrazňuje tradici a je hrdá na více než sto let nepřetržitého používání své značky, uvědomuje si, že je třeba cibulák aktualizovat a přizpůsobit moderní době, aby se z něho nestala jen přežitá záležitost či nepoužívaná dekorace. Postavení tradičního cibuláku se změnilo. Ze slavnostního a opečovávaného porcelánu se stalo nádobí se zastaralým vzorem, které začalo být navíc příliš vzácné na to, aby mohlo sloužit své funkci a být běžně používáno. V roce 2004 porcelánka v Dubí oslovila přední osobnost českého designu Jiřího Pelcla se záměrem vzkřísit tradici, cílit na mladou generaci a zbavit cibulák nálepky „porcelán našich babiček“. Tím, že porcelánka v Dubí oslovila člověka mimo obor, překonala uzavřenost vůči živějším tendencím a dosáhla tak cíle, ke kterému je dle teoretiků vhodné směřovat.

V rámci spolupráce Jiřího Pelcla a porcelánky v Dubí vznikla souprava Bohemia Cobalt a její čistě bílá varianta souprava Bohemia White a zapékací mísy. Právě za soubor Bohemia White bylo Jiřímu Pelclovi uděleno ocenění Vynikající design. Bohemia Cobalt lze zakoupit ve formě jídelní soupravy i soupravy na kávu. Servis není složen z jednotlivostí, ale tvoří kompaktní celek. Dodává se v promyšlené schránce, čímž dochází k navození dojmu výjimečnosti a dokonalosti. Zákazník má však i možnost zakoupit si pouze jednotlivé kusy dle svého uvážení a potřeb. Jedná se o výrobky cenově dostupné i široké veřejnosti. Nádobí je opatřeno glazurou a je tedy vhodné do mikrovlnné trouby i myčky.

Dle Milana Hlaveše není neobvyklé, že se k cibuláku obracejí nejmladší rebelující umělci, aby ho aktuálně ironicky citovali. Například Maxim Velčovský dekoruje tradičním cibulákovým vzorem své produkty na hranici užitého a uměleckého objektu – tácek a misku ve tvaru České republiky, porcelánový tácek připomínající papírové tácky na párek i své legendární holinkové vázy. Martina Žílková se zase inspirovala osobností psychologa Rorschacha, který se zabýval analýzou lidské osobnosti pomocí grafických obrazců. Její izolované cibulákové vzory na bílé ploše mají pracovat s představivostí a fantazií jednotlivých uživatelů. Pelcl se však s cibulákem vypořádal jinak. Pokusil se nalézt nový koncepční směr užití tohoto konzervativního výrobku. Jednotlivé části souboru mají prostý mírně kónický tvar, který je však oživený vtipnými ale hlavně často praktickými detaily. Vyšší konvice na kávu a masivnější konvice na čaj mají napjatá dvojitá ucha připravená na trojici prstů. Podšálky jsou zdvojeny nebo dokonce ztrojeny, aby měli uživatelé kam odložit mokrý čajový sáček, vymačkaný citron či obaly od cukru. Jedná se o velmi užitečné vylepšení. S problémem, kam odložit v restauraci při konzumaci nápojů již nepotřebný čajový sáček, se již určitě setkal každý. Jiří Pelcl vyniká svou pečlivostí a také tím, že se snaží naslouchat potřebám lidí. Když má navrhnout nádobí, chodí pozorovat hosty kaváren a sleduje, jak se chovají. Neobvykle řešená je i úchytka vystupující z plochy talířku k hrníčku na espreso. V souboru nechybí ani porcelánové lžičky.

Tradiční cibulákový vzor se skládá z květů aster na stoncích a poupat pivoněk, která se vinou kolem bambusové tyče. Okraje porcelánu jsou zdobeny broskvemi a granátovými jablky. Ve své stylizované podobě Evropanům připomínaly cibuli, a tak vzniklo známé označení. Jiří Pelcl se rozhodl respektovat zákonitosti cibuláku, ale zároveň dekor trochu stylizoval a zjednodušil, aby ho učinil přístupnější modernímu člověku. Práce s klasickým dekorem pro něj byla výzvou. Jeho původním záměrem bylo do něho vstoupit se současnými grafickými metodami a aktualizovat jej v symbolicko-vizuální grafické podobě. Zásah do historického dekoru se mu však jevil jako umělý a nepřesvědčivý. Rozhodl se tedy pracovat s dekorem jako s tapetou a koláží, aby docílil napětí mezi plochou dekoru a čistě bílým střepem. Vnitřek misek je motivem zcela pokryt až na elegantní bílý proužek v místech, kde dno misky přechází ve stěnu. Ploché nádobí, kam řadíme například hrnky, je zdobeno více střídmě a v menších plochách.

Dle Martiny Pachmanové Pelclův „minimalistický“ cibulák prolamuje hranici mezi dvěma tradicemi, ale také mezi dvěma skupinami uživatelů. Vyznavačům loosovské střídmosti může ukázat krásu ornamentu a jeho skryté kulturní významy a nekritickým obdivovatelům dekorativních kudrlinek zase připomíná, že jednoduchost neznamená formální chudobu a nedostatek invence a citu.

Je patrné, že Jiřího Pelcla práce s cibulákovým dekorem zaujala. To odpovídá jeho zájmu o českou tradici, na kterou kladl důraz i během své tvorby ve skupině Atika. K cibulákovému dekoru se ještě několikrát vrátil. Na kolekci Bohemia Cobalt volně navázal v rámci limitované edice s mechově zeleným vzorem pro Czechdesign a také v rámci spolupráce s Clap Design, se kterými vytvořil například hrníček Cube Lungo Blue s motivem cibulákového vzoru, ke kterému navíc přísluší originální dubový podšálek ve tvaru kostky.

Jiří Pelcl se designem porcelánu zabývá již dlouho. Jeho první výtvory byly hravé a snažily se vyvolávat emoce. Příkladem je třeba lžička Spermie Anežka, která provokovala svým názvem i způsobem balení. Přestože si Jiří Pelcl zakládá na tom, že jsou všechny jeho produkty plně funkční, v devadesátých letech kladl více důraz na vizuální přitažlivost předmětů – šálky Punk, Novito, Květ a váza Kirkuk. I když jsou v autorově tvorbě stále patrné hravé prvky typické pro jeho postmoderní práce v rámci skupiny Atika, dá se říct, že autor zvážněl. Jeho díla v devadesátých letech se vyznačovala svou pracností a měla podobu spíše výtvarných objektů. Existovala většinou pouze jako ojedinělé exempláře či se vyráběla v malých sériích a tomu odpovídala i cena. Jiří Pelcl se však vždy chtěl věnovat sériové výrobě a tvořit produkty pro širší veřejnost. Od poloviny devadesátých let tedy začal spolupracovat s malými společnostmi i s několika většími firmami. Každá jeho zakázka vzniká jako jedinečný projekt a Jiří Pelcl k ní přistupuje velmi zodpovědně, protože tvrdí, že design a architektura ovlivňují lidi i prostředí.

Jeho současná tvorba je tvarově střízlivá a dokonale funkční. Experimenty musel opustit, protože pro ně, jak sám říká, v designu není prostor. I tak však do svých produktů vkládá duši a usiluje o maximální pravdivost. Jeho produkty nejsou odlidštěné. Nelíbí se mu současný způsob života a to, jak lidé zacházejí s věcmi a občas má strach, že i on nepřímo konzum podporuje. Možná i proto se snaží, aby si lidé k jeho výtvorům vytvořili vztah, a aby se z nich nestalo spotřební zboží, které uživatelé za rok vymění za nové. Design drobných předmětů je pro něj důležitý, jelikož právě díky němu může vstoupit do života celé společnosti. Má radost z toho, když věci lidem slouží, jak mají.

Trh s kuchyňskými doplňky se proměňuje spolu se společností. Lidé žijí čím dál rychleji, a to se projevuje i na tom, jaké věci používají. Zoltán Lubloy si všímá toho, že o jídelní a čajové soupravy je výrazně menší zájem. Obřady pití čaje a kávy téměř vymizely. Lidé mají ve zvyku pít kávu za chůze z kelímků a kvůli tomu přibývá výrobků z plastu. Na tuto situaci reaguje i porcelánka v Dubí. Do nabídky svého sortimentu zařadila porcelánový To Go hrnek. V takovém prostředí to mají designéři se svými vizionářskými nápady těžké a o to větší jsou kladeny nároky na kvalitu jejich práce a důvtip, se kterým musí k designu přistupovat.

V dnešní době je těžké se prosadit na poli kuchyňských doplňků. Firem je mnoho a je náročné nalézt mezeru na trhu. Jiřímu Pelclovi se to však díky jeho schopnosti naslouchat potřebám lidí a vytvářet produkty, které jsou funkční, ale také přinášejí radost, daří. Souprava Bohemia Cobalt zpřístupňuje tradiční cibulák mladým lidem a zatraktivňuje tuto českou tradici, které by mohl hrozit zánik. Díky tomuto projektu Jiřího Pelcla ale i jiným pracím českých designérů zůstává porcelán s cibulákovým dekorem stále živý. Může být každodenně používán a nestává se z něj pouze muzejní exponát či zaprášená dekorace. A tak tento tradiční porcelán díky své nové aktualizované podobě slouží i dalším generacím.

Julie Vojtková, studentka MU Brno

Zdroje:

• KOUDELKOVÁ, Dagmar. Jiří Pelcl x design. Vyd. 1. Brno: ERA, 2006. ISBN 80-7366-066-0.

• LUBLOY, Zoltán. Porcelán. In: Design: od myšlenky k realizaci. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 2012, s. 117–139. ISBN 978-80-86863-45-0.

• HALAMOVÁ, Pavla. Jiří Pelcl & Clap Design: Rozhovor o lokální značce a přidané hodnotě designu. In: Archizoom [online]. Vydáno 15. 3. 2021 [cit. 2021-10-29]. ISSN 2694-9539. Dostupné z: https://archizoom.cz/jiri-pelcl-clap-design/?fbclid=IwAR2yLu-7PHgBbc7HlCcwFgXUVPjEmbJH7Ra15jM5dORcj9POOIN5PbwVq2Q

• SOUKUPOVÁ, Veronika. Oprášit tradici: Cibulák v současném designu ukazuje možnost, jak aktualizovat tradiční vzor. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 10. 7. 2019 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/oprasit-tradici-cibulak-v-soucasnem-designu-ukazuje-moznost-jak-aktualizovat-tradicni-vzor?fbclid=IwAR14rjpRZGXKDDo8hRMxhTmwZzTBBHoKPAT0sCGdZkqV6aafATHMLbaMF4l

• JOCHIMOVÁ, Darja. Cibulák je nádobí s příběhem, které v Česku slaví 132 let. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 27. 4. 2017 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/cibulak-je-nadobi-s-pribehem-ktere-v-cesku-slavi-132-let

• PRO-IDEA. Úvod. cesky.porcelan.cz [online]. © 2015 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cesky.porcelan.cz

• Cibulák. WIKIMEDIA FOUNDATION. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. Aktualizováno 18. 7. 2021 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulák

• ODSTRČILÍK, Marek. Vrcholem designu je pro mě otvírák na pivo, říká designér Jiří Pelcl. Magazín iDNES [online]. Vydáno 15. 3. 2012 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/vrcholem-designu-je-pro-me-otvirak-na-pivo-rika-designer-jiri-pelcl.A120309_104421_xman-styl_fro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

březen112022
Krajina pod Pálavou - ohlédnutí za vernisáží

vernísáž 234. výstavy malíře Antonína Vojtka

Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě hostí až do 24. dubna 2022 výstavu malíře Antonína Vojtka Krajina pod Pálavou.

Krásné setkání s přáteli výtvarného umění bylo vítaným zpestřením náročného období. Děkujeme všem za spolupráci, zejména kurátorovi Mgr. M. Suchánkovi, učinkujícím a celému týmu spolupracovníků.

Městské muzeum a galerie Hranice - výstavní síň

Město má krásné náměstí a na další fotografie se můžete podívat na veřejném profilu Facebooku. Udělali jsme si malou, krátkou procházku.

Hranice na Moravě

foto Jitka Vojtková

únor162022
Poradenství v galerii...

Karel Novák olejomalba

Poradenská služba je součástí naší práce od prvních let činnost galerie. Umíme vám poradit a doporučit další postup. Obrazy během osobního setkání rámcově zhodnotíme, promyslíme další postup...dáme jim šanci pro novou budoucnost a mohou žít s vámi i novém interiéru.

Je nutné se předem domluvit- vojtkova@vojtek-av.com nebo 723887977.

leden292022
Čekáme na lepší časy...

Galerie 99 v Břeclavi Jaroslav Blažek

Vážení přátelé, s lítostí oznamujeme, že v následujícím období v Galerii 99 nepřipravujeme žádné akce, přestože jsme je měli naplánované. Dlouhodobě jsme v naších pracovních aktivitách omezení.

Antonín Vojtek

Důvody jsou všem jasné, na vině je stále covid. Nehrajeme si na hrdiny, je to zbytečné, i když jsou názory různé. Současná situace je poměrně složitá jak z hlediska rizika nakažení a šíření nemoci Covid-19, tak i z hlediska ekonomického. Nemůžeme si dovolit uspořádat akci, vernisáž, na kterou by přišla třeba jen pětina návštěvníků. Kapacita galerie je malá. Nejde něco plánovat, když nevíme, jestli se hlavní aktéři nedostanou do karantény. Nejde dodržet všechna opatření a zařídit, aby akce proběhla podle zvyklostí. Pokud bude dobrá situace, obnovíme vše, co jsme v galerii měli rádi. Netěší nás to, ale přijde nám to správné. Je to pro nás těžké období. Připravujeme do prodeje průběžně nová výtvarná díla a budeme věřit, že nás navštívíte a podpoříte.

 

Galerie 99 v Břeclavi - O. Janeček

 

leden142022
Milan Kocmánek - karikatura- dárek do sbírky

Milan Kocmánek

SMÍCH nebo alespoň ÚSMĚV

To je naše přání pro každého a na každý den a taky zdraví, lásku a štěstí...a ať máte koho chytit za ruku, když je něco špatně...a taky obejmout, když se radujete...

Přejeme všem krásný víkend a děkujeme!

Milan Kocmánek

 

Sbírku portrétů A. Vojtka doplňujeme dárkem od Milana Kocmánka.

Milan Kocmánek

leden112022
Motýlí snění - NOVINKA

Motýlí snění- Antonín Vojtek

Vážení a milí, pročetli jsme všechna přání, vzkazy, smsky, maily...radovali jsme se celý den...měli jsme hodně krásných telefonátů...Také došlo hodně blahopřání poštou...neskutečné.

Prožili jsme díky vám všem krásný den a také produktivní, uvidíte v dalších dnech...Tak trochu to pro vás sepsala Iva Haghofer pro DENÍK a článek najdete zde.

Připomnělo nám to předcovidový čas a setkávání v galerii. To byl vždy jedinečný den. Mějte se hezky a zavzpomínejte s námi na setkání 20. listopadu 2021. Dalo nám chuť a sílu k realizaci dalších nápadů. Video najdete zde.

studijní kresba stoletých dubů z Pohanska

Na e-shopu najdete ještě novinky v knihách a v maličkostech.

leden102022
88 aneb NEKONEČNO...

Vážení přátelé, je nad slunce jasné, že tradiční setkání v Galerii 99 v Břeclavi se neuskuteční ani letos. Pandemická situace nám nepřeje.

Dlouhá léta jsme prvním setkáním v novém roce v galerii zahájili výstavní činnost. Ano, byl to narozeninový den A.Vojtka a my jsme byli rádi, když jsme se mohli se všemi setkat na neformální oslavě života. Mrzí nás to, schází nám to...ale již nyní víme, že termín na oslavu 90. narozenin si můžete poznačit do kalendáře. Chystáme velkou výstavu ve spolupráci s MMG v Břeclavi a pro jistotu jsme zvolili v roce 2024 květnový termín.

Přesto jsme nachystali dárek my pro vás.

Na e-schopu najdete nově Velký narozeninový balíček knih za výhodnou a speciální cenu 888 Kč. Zrovna tak nové pohlednicové kartičky mohou někoho potěšit.

 

Velký narozeninový balíček knih

Pro všechny majitele kalendáře Malířův rok a také pro sběratele a obdivovatele malíře jižní Moravy jsme připravili kolekci 20 pohlednicových kartiček formátu A5 - rozměr 15x21 cm. Najdete tam všechny obrazy z kalendáře a také 7 dalších motivů s obrazy Antonína Vojtka, které se nevešly do kalendáře, jako bonus navíc. Je možné je koupit i jednotlivě.

cena za kus je 8 Kč

 

pozdrav od malíře A. Vojtka

Přátelé!

Jsou tu dvě osmičky mého života. Zdá se to jako dlouhý věk!

Ale co když malíř zjistí, že neudělal ještě vše, co by chtěl? Co by měl?

Na ty osmičky nahlíží jako na dva symboly nekonečna – sen každého člověka je, aby po něm něco zůstalo pro budoucnost.

S pokorou vám mohu slíbit, že se pokusím být s vámi, co to jen půjde, s vámi a se svou krajinou!

Věřím, že se nemýlím, když říkám, že já rozumím vám a vy zase rozumíte mně.

A to je přátelství, to je láska.

Váš A.V.

 

 

 

Malířův rok - kolekce pohlednicových kartiček

leden102022
NAROZENINOVÝ pozdrav

Zimní romance na jihu Moravy - Antonín Vojtek

💚🎨💚 10. ledna 2022

💚🎨💚 88. narozeniny aneb NEKONEČNO 💚 otočit to už nejde...

...každý den je SVÁTEK 💚

...každý obraz ZÁZRAK 💚 RADOST 💚 BOLEST 💚

...každý další rok je NEKONEČNO 💚

💚 Tradiční setkání v galerii se pochopitelně nekoná, mějte se krásně a na zdraví si připijeme někdy příště.

💚🎨💚 Bílá romance na jihu Moravy, obraz podepsán 1. ledna 2022

 

NA POČEST 88. NAROZENIN bylo připraveno toto video. Udělejte si chvilku času a vzpomínejte s námi, připíjíme všem na zdraví!

Julie a Antonín Vojtkovi

leden72022
Vánoční vzpomínka Horní Bojanovice

Horní Bojanovice

...malá vzpomínka Antonína Vojtka pro Horní Bojanovice, více najdete na webu obce Horní Bojanovice...nebo zde

Vánoční báseň pro Horní Bojanovice

leden12022
NOVOROČNÍ POZDRAV

Pálava- Děvičky - foto Julie Vojtková

 

💙💙💙 OKNO DO ŽIVOTA v roce 2022 ❄

💙 Milí přátelé, vítáme rok 2022 a přejeme vám vše dobré!!!

💙 Nový rok bude pro nás o NADĚJI, ANDĚLÍCH A LÁSCE!

Držme si palce! Děkuji všem, kteří budou v následujících měsících s námi. Máme vás rádi! Těšíme se na setkání!

💙💙💙„Někdy se anděl na nás hněvá,

anděla máme každý svého

a naděje má z buku křídla

a srdce z dřeva lipového.“

Jan Skácel 💙💙💙

 

Galerie 99 bude pro veřejnost otevřená od 11. ledna 2022. V čase 4.- 10. ledna 2022 připravujeme novou expozici. Vážným zájemcům jsme k dispozici na telefonu 723887977, individuální domluva možná, ale zázraky neumíme.

 

prosinec52021
Za 100 let - návštěva ČT v Brně a pořad Dobré ráno

Dobré ráno z Brna

Za 100 let

Za 100 let bude naše Poselství naděje ve finále, nebo možná teprve na začátku…

Dlouho jsme vše připravovali a debatovali v úzkém pracovním týmu. Čas strávený v izolaci v době pandemie naše plány ovlivňoval, nestýkali jsme se s lidmi, ale Poselství naděje nám přivedlo do života další spolupracovníky a zároveň přátele. Ukázalo se, že budeme muset pro Poselství naděje vytvořit pečující tým, tzv. zapsaný ústav. Autor Antonín Vojtek si chtěl původně jen hrát s časem, s myšlenkou pomyslné nesmrtelnosti a vyslat neobvyklé poselství do budoucnosti. Jeho dlouhověkost v tom hraje jistou roli. Při jeho vzpomínkách na setkání s první krystalkou na louce v rodné obci Horní Bojanovice se mu vždy rozzáří oči. Je fascinován tím, jak rychle se technologie vyvíjejí, kolik se toho za jeho života stihlo změnit. Důležitý je i jeho zájem o nadpřirozené jevy a vesmír. Rád přemýšlí nad tím, jaká bude budoucnost, sní o nových vynálezech a o tom, co lidé za 100 let dokáží. A právě tohle všechno ho vedlo ke snaze vytvořit něco, co by budoucím generacím poskytlo záznam toho, jak jsme žili a přemýšleli a ukázalo jim, že jsme si ještě uměli hrát.

Dobré ráno z Brna

V těchto dnech jsme měli možnost Poselství naděje představit v Dobrém ránu na ČT 2. Uvědomili jsme si, že nejde během pár vět a v krátké vysílacím čase přímého přenosu sdělit vše, co bychom chtěli a také měli. Vždyť ještě nikdo, pokud je nám známo, nevytvořil hru, která bude trvat 100 let. Pravidla v těchto dnech pečlivě dolaďujeme. Jde nám o to, abychom skutečně vše připravili tak, aby za 100 let zlaté těleso vydalo své poselství.

Každý, kdo bude chtít, může, jakmile vše dořešíme, přijít a vhodit do tělesa svůj vzkaz pro své potomky. Může jít o osobní sdělení i o pozdrav celé společnosti. Vzkaz může obsahovat jen dopis, ale také nějakou drobnost. Každý takový vzkaz bude vložen do obálky, označen jménem odesílatele a orazítkován. Pisatel dostane certifikát se svým jménem, aby ho mohl předat svým potomkům nebo přátelům. Za účast ve hře, bude třeba zaplatit povinný manipulační poplatek 500 kč, takže hbitý počtář zjistí, že poplatek na rok činí 5 korun. Tento poplatek je nezbytný k tomu, aby se zajistilo, že za 100 let bude těleso v pořádku a připraveno vydat svá tajemství. Uvědomujeme si, že se komunikační a informační cesty za tu dobu mohou velmi změnit, proto bude důležité předávat dále certifikát a také si o Poselství naděje se svými potomky či blízkými povídat. Jsme přesvědčeni, že ať bude budoucnost jakákoliv, za 100 let dojde k setkání držitelů certifikátů. Jistě je bude vést zvědavost, která je lidské rase vlastní. Věříme, že bude zajímavé, když se za tak dlouhou dobu potkají lidé, které bude spojovat pouhá myšlenka, že jejich předci jim toužili poslat osobní vzkaz, že na ně mysleli, i když je vůbec neznali a chtěli je přizvat do takto neobvyklé skupiny.

Možná jste někdy byli přítomni otevření schránky z věže kostela, možná ne. Já ano a bylo to pro mě zklamání, protože obsahem byly jen dobové noviny a pár fotografií. Tak je to zvykem. Ale nám jde o úplně něco nového a bude záležet na nás všech, jestli si ještě umíme hrát a jestli umíme připravit překvapení pro budoucí generace. Moc nás těší představa, že jim schránka vydá zajímavá poselství. Jen je škoda, že nebudeme schopni být u toho. Poselství naděje je o setkávání, o naději, o víře v lásku, o životě…

Poselství naděje bude putovat po Moravě, po České republice, možná se podívá i za hranice a potom se na důstojném místě uloží a vystaví, aby čekalo do roku 2121. První vzkazy byly vhozeny v kině Koruna v Břeclavi 20. listopadu 2021 a myslím, že to uteče jako voda a hra bude moct pokračovat dál.

Těšíme se, že to vše bude mít pro budoucí generaci smysl, protože naděje umírá poslední a my věříme, že je nesmrtelná.

 

Jitka Vojtková a Antonín Vojtek

2. prosince 2021

Dobré ráno z Brna

listopad252021
kalendář Malířův rok Antonína Vojtka - PRODEJ

Miroslav Karas a Antonín Vojtek s Julií

Vážení zájemci, nový a poslední kalendář Antonína Vojtka Malířův rok je nyní v prodeji v Galerii 99 v Břeclavi nebo po ohlášení v ateliéru. Je možné ho také po individuální objednávce poslat poštou.

Detailní informace jsme již sdělili. Kalendář má rozměr 49x49 cm, obsahuje titul, 12 listů, zadní stranu, kvalitní papír ( celkem 14 listů).

 

telefon 723887977

email vojtkova-vojtek-av.com

cena kalendáře nyní 300 Kč

orientační poštovné 200 Kč

 

S ohledem na vyšší poštovné ho nebudeme vkládat na e-shop.

Děkujeme za pochopení a budeme se těšit! Video ze křtu najdete zde.

listopad252021
KOMORNÍ VÝSTAVA v kině KORUNA

Komorní výstava Antonína Vojtka

Až do konce roku 2021 můžete při čekání na filmové představení zhlédnou KOMORNÍ VÝSTAVU kreseb Antonína Vojtka v kavárně Kina Koruna v Břeclavi.

listopad212021
Nedělní pozdrav přátelům

Miroslav Karas a Antonín Vojtek s Julií

 

Nedělní pozdrav přátelům

 

Vážení a milí, včera jsme se sešli v kině Koruna v Břeclavi, abychom vám představili nový a poslední autorský kalendář Malířův rok s obrazy Antonína Vojtka. Připravovali jsme ho s velkou péčí ve spolupráci s Jarkem Minaříkem. Poprvé jste mohli také vidět zlaté těleso s jeho strážci. Vyslali jsme do světa naše Poselství naděje, které krátce uvedl Lukáš Prudil.

💚 Snažili jsme se připravit zajímavý a pestrý program, který vždy bývá součástí našich setkání. Úžasný vstup do celého programu připravil Pavel Hoďa, následovalo mistrovské vystoupení světových umělců Vladislava Bláhy a jeho ženy Tani Drobysh. Během odpoledne jsme se zaposlouchali do písní legendárního Břeclavanu. Zázemí kina nám dovolilo promítnout videoklip Mirky Šubíkové věnovaný k poctě A.V. a také jsme si užili nádherné podívané díky projekci obrazů Antonína Vojtka.

💚 Co dodat, vzácným hostem a kmotrem posledního kalendáře se stal novinář, zahraniční zpravodaj a nyní ředitel České televize Ostrava Miroslav Karas. Měl rovněž tu čest, jako první vyslat do světa poselství (vzkaz), které bude přečteno za 100 let. Tuto možnost dostal také starosta města Břeclavi Svatopluk Pěček, dále paní poslankyně Jana Krutáková a čtveřici doplnil senátor Rostislav Koštial.

💚 Nejtěžší na celé přípravě slavnostního sobotního odpoledne bylo v posledních dnech křest uskutečnit a s ohledem na vývoj situace nezrušit. Velké množství přátel onemocnělo, dostalo se do karantény a nám to dělalo velkou starost. Luděk Kabelka se svým týmem, který nám s přípravou po technické stránce neskutečně pomáhal, odvedl kus nádherné práce. Jeho hra s hudbou a se světly dala křtu úplně novou dimenzi. Kino nám poskytlo příjemné zázemí, kde se snad všichni cítili hezky. V jejich kavárně nyní můžete vidět malou výstavu Antonína Vojtka.

💚 Jsme rádi, že jste všichni, kdo jste mohli, přišli a vytvořili vlídnou a laskavou atmosféru. Jsme rádi, že zodpovědně zůstali doma přátelé, kteří byli nemocní či v karanténě a chápeme, že někteří měli strach, a proto si netroufli přijít. Bylo by nám však líto vše zrušit, protože akce jen tak odložit nešla. Už bychom nikdy 20. kalendář nepokřtili, chtěli jsme, aby se kruh uzavřel. Máme sice nápad na další desítku, ale přenecháme ho jiným. Byla to zajímavá tradice a nikdy by nás nenapadlo, kolik jedinečných chvil nám přinese. Připravit kalendář je jedna věc, hlavně jsme však měli důvod vás pozvat a společně s vámi prožít krásný čas. Díky za těch dvacet let. Včera jsme si uvědomili, že jsme dnes jediní, kteří nikdy nechyběli. Trochu na nás padá nostalgie, ale život nám přináší nové výzvy.

Mějte se krásně, zůstaňte zdraví a někdy na shledanou.

💚 Jitka a Antonín Vojtkovi s Julií

 

 

 

 

Poselství naděje

 

p.s. Připili jsme si špičkovým vínem od Vinselektu Michlovský a originální pivo si hosté odváželi ze Zámeckého pivovaru Břeclav. V tom stříbrném kufříku bylo CD Biblických písní a Tří duchovních zpěvů od Antonína Dvořáka, které jsme dostali darem od Verbum et musica pro naše hudební hosty.

 

Tania Drobysh a Vladislav Bláha

Více fotografií najdete na veřejném profilu Facebooku. Kalednář je v prodeji v Galerii 99 v Břeclavi nebo po domluvě na vojtkova@vojtek-av.com

listopad172021
AKTUÁLNÍ info ke KŘTU kalendáře Malířův rok

listopadový pozdrav A. Vojtka

Vážení a milí přátelé, jsme si vědomi současné situace. Věřte, že je to těžké rozhodnutí. Všechny ostatní výstavy a akce do odvolání rušíme.

Nicméně, za přísného dodržení všech aktuálních epidemiologických podmínek, akce proběhne podle plánu.

Nezapomeňte tedy sebou svoje doklady, respirátor a přijďte zdraví. Nemocné a přátele v karanténě srdečně zdravíme.

Možná budeme muset improvizovat, možná někdo z vystupujících onemocní, ale máme krásný program...bude to hezké odpoledne. Chystali jsme toto setkání od léta, věříme, že vám bude líbit. Uvidíme se v Kině Koruna v Břeclavi v 15 hodin.

s úctou Jitka a Antonín Vojtkovi

rozhovor o jubilejním kalendáři A. Vojtka - Malířův rok

Vyprávění s paní redaktorkou Ivou Haghofer z Deníku o jubilejním kalendáři si můžete přečíst zde. Vyšlo právě dnes.

 

Pokud se rozhodnete nás podpořit nákupem kalendáře, budeme rádi. Celá akce se koná bez dotací, bez sponzorů, jen za laskavé podpory provozovatele kina- Luďka Kabelky a vystupujících umělců.

Kalendář Malířův rok se bude prodávat během křtu v kině, v Galerii 99 v Břeclavi a následně si ho můžete objednat na vojtkova@vojtek-av.com, případně informace na telefonu 723887977 a domluvíme se na zaslání poštou.

Cena 300 Kč + poštovné a balné.

 

******************************************************************************

 

Již jsme se setkali Břeclavi, ve Valticích, Velkých Pavlovicích, v Horních Bojanovicích nebo v Rajhradě, v Hustopečích. Akce se také uskutečnila v Brně nebo v Praze.

Seznam všech hostů kmotrů - Chantal Poullain, Dagmar Havlová, Livia Klausová, Martina Štěpánková, Zuzana Slavíková, Andrea Čunderlíková, Hana Ulrychová, Gabriela Vránová, Bára Špotáková a Dagmar Kludská. Přijeli také muži- Jakub Vágner, Jožka Černý, Jan Pirk, Zdeněk Troška, Roman Vojtek, Michal David, Petr Malásek. Ondřej Kepka.

 

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

Co nás čeká

Galerie ZAHRADA výstava a křest knihy
Dny romské kultury 2023
Klapka č. 15 - aukce Salonu filmových klapek - Zlín
Víkend otevřených zahrad
Srdce na dlani - výstava 2024 A.V.

Novinky stručně

Vzpomínky z cest - ukázka z knihy Antonína Vojtka
Malá sentence... Jana Kostrhuna
Bob Frídl - vzpomínka na kamaráda
...obrazy mají svůj život
...procházky Břeclaví a okolím...

Všechna práva vyhrazena

Použití pouze s písemným souhlasem autora

Galerii 99 nyní najdete také na facebooku

Videa z akcí

 

Užití cookies

Užití cookies

Navštívíte-li webové stránky vojtek-av.com a kteroukoli jejich subdoménu, jsou na nich v některých případech použity tzv. cookies.

Jedná se o tyto případy:

- Hlasujete v anketě: do cookies je poznamenáno, že jste hlasovali, abyste nemohli v téže anketě hlasovat znovu.

- Nakupujete v e-shopu: do cookies se zaznamenávají údaje z košíku i Vaše osobní údaje, které jsou po potvrzení nákupu opět smazány.

- Čtete články: do cookies se poznamená údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně s výjimkou výše uvedených funkcí.
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 27. 3. 2023