Antonín Vojtek - malíř jižní Moravy

Novinky

strana 1 / 200
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

září92023
VIII. Břeclavský umělecký salon 2023

VIII. Břeclavský salon 2023

V pátek 8. září 2023 byl zahájen VIII. Břeclavský umělecký salon 2023, na který dostala pozvání Julie Vojtková. A tak jsme si užili odpoledne s přáteli, se kterými jsme se už dlouho nesetkali.

Julie a Antonín Vojtkovi

Výstava je v bývalém areálu cukrovaru přístupná do 8. 10. 2023 v sobotu a v neděli od 13 do 17 hodin. Je to krásná podívaná...obrazy, plastiky vystavuje 25 autorů.

 

Julie Vojtková tentokrát zvolila originální metodu modrotisku.

O výtvarnou práci s využitím techniky modrotisku se zajímá již od roku 2019. Modrotisk je unikátní metoda negativního tisku, která byla v roce 2018 přidána na seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO. U nás se modrotisk barví už jen ve dvou dílnách –⁠ u rodiny Danzingerových v Olešnici na Moravě a u rodiny

Jochových ve Strážnici. Julie Vojtková si nechává svůj modrotisk barvit právě ve Strážnici. V rámci tvorby obrazu (a doprovodné instalace) Do konce času poprvé tuto techniku použila v takovém měřítku a využila ji ke vzniku samostatného výtvarného díla. Velmi ráda však tuto metodu využívá k malbě na textilii. V případě zájmu vám ráda po domluvě pomaluje zcela originálními motivy již hotové oblečení či metráž.

modrotisk Julie Vojtková autorská tvorba

září72023
Sledujeme Design Cabinet CZ

Design Cabinet CZ

Již druhým rokem byla Julie Vojtková oslovena ke spolupráci se soutěží Design Cabinet CZ. Loňské rozhovory si můžete přečíst zde a na letošní vítěze jsme zatím zvědaví a netrpělivě čekáme na vyhlášení výsledků.

 

Od roku 2008 vypisuje soutěž pod názvem Národní cena za studentský design Design Cabinet CZ, z. s. Od roku 2018 společně s nadací SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH, DEPO2015, odbornými institucemi, profesionálními organizacemi a se zúčastněnými univerzitami a vysokými školami. Soutěží se o ocenění Národní cena za studentský design, Excelentní studentský design a Dobrý studentský design.

 

Zvláštní ceny udělují rektoři a děkani univerzit a vysokých škola, ředitelé významných muzeí, odborných institucí a významných studií.

 

Soutěžní práce předkládá odborným porotám odborný garant soutěže – Design Cabinet CZ.

srpen262023
BARVIČ a NOVOTNÝ v Brně

Barvič a Novotný v Brně knihkupectví

Letní informace pro přátele z Brna a okolí...AŽ SE VRÁTÍTE Z PRÁZDNINOVÝCH CEST, nakoukněte do knihkupectví Barvič a Novotný, mají tam v nabídce poslední knihu A. Vojtka VZPOMÍNKY Z CEST...věříme, že se vám bude líbit!

Ukázku najdete zde.

 

červen212023
Našel se člověk s dobrým srdcem...

Patrik Banga - autorské čtení v Břeclavi

Příjemný podvečer 20. června 2023 v břeclavském parku jsme prožili v rámci akce Městské knihovny Břeclav s autorským čtením Patrika Bangy Skutečná cesta ven.

BOOKPARK literární festival 2023

Patrik Banga, Antonín Vojtek, Alena Gronzíková

Setkání s držitelem Magnezie litery bylo ideálním místem, abychom se poznali s novým majitelem obrazu a předali mu ho. Obraz KHATAR DŽAVA, PRAJTA BARONA – KUDY PŮJDU LISTY POROSTOU byl v rámci aukce vydražen pro Natálii Kudrikovou. Děkujeme všem za podporu, protože pomáhat může každý. Bylo to pro nás nové a krásné setkání, na které nezapomeneme.

KHATAR DŽAVA, PRAJTA BARONA – KUDY PŮJDU LISTY POROSTOU

SKUTEČNÁ CESTA VEN

Jak obtížné je uniknout předsudkům, když žijete v romské komunitě na pražském Žižkově a kolem zuří devadesátky?

 

Pražský Žižkov devadesátých let čpí neutěšeností, drogami, alkoholem a rvačkami a vyrůstat ve zdejších romských komunitách znamená jediné — být předurčen k životu dalšího z nepřizpůsobivých.

 

Skutečný příběh novináře Patrika Bangy je výjimečně jiný. Zachycuje jeho životní cestu z romské čtvrti mezi novináře předních českých médií. Syrovým a velmi otevřeným stylem zobrazuje realitu dospívajícího chlapce, který se už v raném věku setkává s odmítáním, kriminalizací, rasismem a policejní brutalitou. A hledá skutečnou cestu ven.

 

Magnesia Litera 2023 za debut roku

(nakladatelství Host)

červen112023
Knižní novinky, které nás těší...

Víno nabité světlem Jiří Vrbas

V sobotu 10. června 2023 v rámci Víkendu otevřených zahrad jsme představili knižní novinku z našeho nakladatelství Víno nabité světlem - verše Jiří Vrbas a ilustrace Antonín Vojtek.

knižní novinky jaro 2023

S radostí jsme spolupracovali s profesorem Jaroslavem Malinou, který oslovil ke spolupráci Antonína Vojtka i Julii Vojtkovou.

Určitě vás tedy zaujmou knihy Dionýsos je na vině, že zalíbilo se vám ve víně nebo Tenisová raketa ve výtvarných a básnických. variacích.

Tenisová raketa ve výtvarných a básnických variacích Jaroslav Malina

Autora současného knižního titulu TENISOVÁ RAKETA ve výtvarných a básnických variacích, celostního antropologa prof. Jaroslava Malinu, čtenářská obec zná jako špičkového učence, ale i zarytého tenisového nadšence, jenž celoživotně zdárně praktikuje „bílý sport králů“ jako umění i vědní obor, pro nějž se začíná prosazovat označení tenisologie.

červen102023
Víkend otevřených zahrad 2023 - výstava

Video ze zahrad již ke zhlédnutí zde.

Víkend otevřených zahrad 2023 Antonín Vojtek

Vážení přátelé, ve spolupráci se zahradní firmou Květ v Blažovicích u Brna připravujeme již 9. setkání. Čeká nás krásné setkání v nejkrásnější galerii.

Víno nabité světlem- Jiří Vrbas

Výstava za účasti autora bude probíhat v rámci akce

„Víkend otevřených zahrad 2023“.

Klavírní duo Tereza Kalábová a Johannes Gugg vystoupí v 10 a v 15 hodin.

Vernisáž zpestří svou hrou na klavír také Jiří Vrbas.

V rámci vernisáže proběhne křest knihy Jiřího Vrbase Víno nabité světlem.

MÍSTO: Za Podjezdem 342, Blažovice

 

www.vrbas.cz

www.vikendotevrenychzahrad.cz

 

 

červen42023
Klapka č. 15 - aukce Salonu filmových klapek - Zlín

A. Vojtek - Salon filmových klapek

Vážení a milí přátelé, sběratelé filmových klapek...letos si malíř A. Vojtek pospíšil a klapku čeká jen závěrečný lak, zabalit, odeslat a má splněno pro rok 2023. Klapka je Vzpomínkou na Mariánské jezírko u Strachotína. Je to místo, které už neexistuje a je schováno pod hladinou tzv. Mušovského jezera - vodní dílo Novomlýnské nádrže.

Vzpomínka na Mariánské jezírko u Strachotína

Podrobnosti najdete na webu připravovaného 63. ročníku mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Více o Salonu filmových klapek najdete tady.

Těšíme se na setkání s přáteli ve Zlíně a radujeme se, že mohou umělci touto cestou podporovat studentské projekty.

Salon filmových klapek 2023

červen12023
INSTAGRAM - kdo nás ještě nenašel?

Instagram - galerie99antoninvojtek

IDEÁLNĚ si představuji s přáteli osobní setkání.

Chvíli si spolu popovídat, zasmát se, podívat se navzájem do očí, úplně obyčejný lidský kontakt, protože jen tak se pochopíme a poznáme...ale dnes hlásím, že pro všechny vzdálené máme kromě Facebooku a webu ještě další možnost.

Už nějakou dobu nás najdete na Instagramu a samozřejmě v Galerii 99 a na našich akcích.

Instagram - galerie99antoninvojtek

Tak jsme zvědaví s kým se uvidíme na výstavě v rámci Víkendu otevřených zahrad 2023 v Blažovicích 10. června 2023, v Galerii 99 v Břeclavi, kde se na vás těšíme a už jste navštívili Galerii Zahrada v Břeclavi?

květen242023
Jarní novinky - Magazíny LOOK AT IT 2023

Magazín Pálava 2023 - Mikulov, LVA a Hustopečsko

Každé jaro vyhlížíme slunce a máme i letos radost z krásné spolupráce s týmem agentury m-ARK.

Magazíny Pálava a Mikulovsko, LVA a Hustopečsko a Unikátní GALERIE a café STŘEDNÍ EVROPY, které máme právě i v naší Galerii 99, jsou plné tipů na zajímavé výlety, rozhovorů a skvělých fotografií. Najdete je v naší galerii nebo ateliéru, na našich výstavách a setkáních nebo zajímavých turistických místech...

 

Unikátní GALERIE a café STŘEDNÍ EVROPY - Antonín Vojtek

Podívejte se a více najdete na www.lookatit.cz nebo www.dovolenasnapadem.cz.

...vznik každého obrazu je dobrodružstvím...Antonín Vojtek

květen182023
Aukce pro NATÁLKU

Rozhovor pro denik.cz najdete TADY. Děkujeme za spolupráci redaktorce Ivě Haghofer a dále všem lidem s dobrým srdcem za podporu myšlenky, která vznikla spoluprací s IQ Roma servis Břeclav a paní Alenou Gronzíkovou. Děkujeme!

aukce pro Natálku

POMÁHAT MŮŽE KAŽDÝ...aby svět byl laskavější, nebuďme lhostejní...vše najdete TADY. Další informace najdete TADY.

Více fotografií z malování najdete na Facebooku 14. dubna 2023.

 

Dny romské kultury 2023 Břeclav

 

KHATAR DŽAVA, PRAJTA BARONA – KUDY PŮJDU LISTY POROSTOU

Do oslavy svátku Mezinárodního dne Romů v rámci Týdne romské kultury v Břeclavi se společně s komunitou aktivně zapojil i výtvarník Antonín Vojtek s manželkou Jitkou z Galerie 99. Nutno předeslat, že pan Vojtek dal stromu ty správné kontury, namaloval ho a lidé z komunity pak na strom v průběhu programu oslav MDR domalovali listy stromu, které hrají různými odstíny barev.

Dny romské kultury 2023 Břeclav

 

Již před začátkem akce jsme věděli, že chceme obraz využít na dobročinné účely a vydražit toto dílo za částku, která může někomu pomoci. Volba byla téměř jednoznačná. Vydraženou částku věnujeme Natálce Kudrikové a její rodině, abychom mohli alespoň trochu ulevit rodině po žhářském útoku ve Vítkově.

 

Jsme také velmi rádi, že patronát nad aukcí obrazu přijal držitel ceny Magnezia litera – Patrik Banga.

 

Dražbu pořádá IQ Roma servis Břeclav ve spolupráci s dárcovskou platformou Znesnáze21.

duben242023
Člověk je zrozen k vzájemné pomoci

aukce pro výstavbu Hospice ve Stěžerách - Antonín Vojtek 2023

Člověk je zrozen k vzájemné pomoci.

Lucius Annaeus Seneca

 

...a tak byl namalován další drobný obraz na kámen, který pomůže...a že není Antonín Vojtek sám, budou pomáhat i další umělci...výtěžek bude věnován na budování lůžkového hospice ve Stěžerách. Lůžkový hospic bude součástí nového zařízení komplexní paliativní a hospicové péče, jehož výstavbu v současné době připravuje Oblastní charita Hradec Králové. Vzhledem ke svému poslání a již poskytované domácí hospicové péče na Královéhradecku reagují tak na potřebnost této služby vyjádřené mimo jiné i ve strategických materiálech Královéhradeckého kraje i Statutárního města Hradec Králové.

 

aukce Antonín Vojtek - Oblastní charita Hradec Králové 2022

 

 

Kamínky do aukce přislíbili: Achrer Josef, Bachová Mrázková Ivana, Balabán Daniel, Bavor Josef, Bornová Erika, Brázda Jiří, Brázdová Jaroslava, Bukovský Ivan, Cajthaml David, Čech Pavel, Čejková Darja, Daněk Zdeněk, De Montfort Rosana, Faltus Petr, Fiala Petr, Franta Roman, Gargulák Jaromír, Gemrot Jan, Grimmich Igor, Havlová - Veškrnová Dagmar, Hábl Patrik, Harant Jan, Hegerová Vendula, Hirscher Vladimír, Hoffmeisterová Xénia, Hřivnáč Tomáš, Chignier Vincent, Janouškovec Pavel, Jerie Karel, Jetela Tomáš, Jirků Boris, Jirků Zdeněk, Kaláb Jan, Kašpar Adam, Kavan Jan, Kitzberger Ingid, Kovanda Jiří, Kristen Jiří, Krumphanzlová Věra, Kubík Tomáš, Lipavský Matěj, Málková M. Kristina, Mašek Vojtěch, Matuška Pavel, Merta Jan, Miffek Lukáš, Miklinová Galina, Molín Štěpán, Myslíkovjanová Barbora, Nanako Ishida, Němec Martin, Olmer Matěj, Pavlík Petr, Pištěk Jan, Polcal Miloslav, Prokopcová Rozálie, Pucholt Pavel, Rittstein Michael, Roučka Pavel, Sís Petr, Skuhravá Jitka, Staňková Lucie, Suchan Leoš, Svoboda Jerry Jaroslav, Špilková Michaela, Štenclová Ivana, Štorm František, Tóth Štefan, Večtomov Sonya, Vendlová Libuše, Viková Jindra, Vlna Ladislav, Vojtek Antonín, Wellartová Karolina, Zlamal Petr.

 

aukce pro Oblastní charitu Hradec Králové

 

duben72023
Noční Mikrofórum s Ondřejem Kepkou

Ondřej Kepka a Antonín Vojtek Český rozhlas Praha

Vážení a milí přátelé, živé vysílání 5. dubna 2023 uteklo jako voda a mnozí jste nás poslouchali. Pokud budete chtít, záznam NOČNÍHO MIKROFÓRA s Ondřejem Kepkou a Antonínem Vojtkem najdete v archivu a přejeme vám příjemný poslech - zde.

Ondřej Kepka v NOČNÍM MIKRÓFORU s Antonínem Vojtkem

Děkujeme za pozvání a skvělou atmosféru Ondrovi a celému zázemí Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v Praze.

Děkujeme také za laskavou pomoc při cestě do Prahy firmě ZFP gold se sídlem v  Břeclavi. S vámi náročné cestování bylo snazší.

Noční Mikrofórum Českého rozhlasu Praha

duben22023
Galerie ZAHRADA výstava a křest knihy

VÝSTAVU MŮŽETE NAVŠTÍVIT O KONCE MĚSÍCE ČERVNA 2023

 

V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ SE POTKÁME V NEDALEKÉ KAVÁRNĚ VILY ELUX.

informace bude u zahrady na Zámeckém náměstí 1/3, kavárna je na adrese Pod Zámkem 650/10, Vila Elux je novobarokní vila z roku 1901, která byla součástí břeclavského pivovaru.

Po ukončení provozu pivovaru velice chátrala a mluvilo se o jejím zbourání. Teprve po zjištění, že objekt je zařazen mezi kulturní památky, byla nákladně opravena a dnes svítí novotou. V horní části vstupního štítu vynikají první sluneční hodiny ve městě.

V roce 2020 byla budova upravena na kavárnu a penzion ve stylu první republiky.

...těšíme se na krásné SETKÁNÍ s přáteli, s hudbou, s novou knihou Vzpomínky z cest, kterou nyní pokřtíme...

 

Galerie ZAHRADA v Břeclavi

 

Vážení a milí přátelé,

chodili jsme a nakukovali přes zeď tak dlouho, až se tajemný kout v centru Břeclavi probudil k životu.

 

V srdci města, přímo pod zámkem, byla skrytá zahrada. Nyní postupně ožívá díky činnosti Občanskému sdružení LužánekZÁMEK BŘECLAV SRDCE MĚSTA. S radostí jsme přijali pozvání ke spolupráci. Nové místo nás oslovilo.

Tak se přijďte podívat v neděli 2. dubna 2023 v 15.30 hodin. Přijede za námi a vystoupí Vladislav Bláha a jeho žena Tania Drobysh.

Pokřtíme novou knihu Vzpomínky z cest Antonína Vojtka a také si prohlédnete nový výstavní prostor pod širým nebem.

 

Přejeme si hlavně vlídné počasí a dobrou náladu!

s úctou Jitka a Antonín Vojtkovi

 

Výstava bude v zahradě dostupná do konce června 2023.

 

 

březen132023
Vzpomínky z cest - ukázka z knihy Antonína Vojtka

Antonín Vojtek a Julie Vojtková

V posledních dnech roku 2022 vyšla kniha Antonína Vojtka. Připravili jsme pro vás malou ukázku. Video najdete zde.

Vzpomínky z cest - Antonín Vojtek

březen12023
Malá sentence... Jana Kostrhuna

dřevěný šperk Antonín Vojtek

Pro letošní jaro jsme připravili novou kolekci autorských dřevěných šperků Antonína Vojtka. Nabízíme je klasicky na kožené šňůrce, drátu, ale můžete také zvolit variantu s korálky. Korálky jsou z minerálů a nám se tato možnost moc líbí.

 

dřevěný šperk Antonín Vojtek

Malá sentence o věčném třpytu

Není všechno zlato, co se třpytí, a mnohdy je tomu zdánlivě zcela samozřejmě úplně naopak. Zatřpytit se a nebýt ze zlata však není ani trochu samozřejmé.

Řekněme si slovo šperk – a zjeví se nám sličná krása.

Řekněme si slovo šperk – a zjeví se nám bohatství.

Řekněme si slovo bohatství – a začnou se nám vynořovat slova jako moc a krutost a zášť a krev a strádání... A vždycky, když je tomu tak, lidé jako by se vraceli zpátky. až někam na začátek svých cest, až někam k pramenům té řeky času.

Řekněme si slovo dřevěné šperky – a zjeví se nám začátek.

A ten začátek, který mám na mysli, se jmenoval paleolit, neboli starší doba kamenná. Zkusme si představit toho člověka za starší doby kamenné (Homo sapiens sapiens): sotva se nasytil tak, aby neumřel hladem, a také toho ostatního měl zřejmě jenom pra málo. A přesto už právě tady vzniká potřeba ozdobit svého ducha slovy a tělo šperky. šperky z kostí, zubů, kamene, lastur a dřeva.

Člověka z konce druhého tisíciletí našeho letopočtu si nemusíme představovat. Docela postačí, když se podíváme jeden na druhého: trpíme přejídáním, a také toho ostatního máme kolem sebe, až nás někdy brní hlava. Ale pořád jsme Homo sapiens sapiens a potřeba ozdobiti svého ducha jiskřivými slovy a tělo třpytivým šperkem je možná ještě naléhavější než tenkrát, kdysi na začátku.

 

Ten náš konec druhého tisíciletí se kromě mnoha jiných paradoxů vyznačuje také tím, že dotknout se pravého dřeva prstem okovaným zlatými prsteny může být přímo malým svátkem.

Ano, ten náš konec druhého tisíciletí se kromě mnoha jiných paradoxů vyznačuje také tím, že šperky ze dřeva jsou vzácnější, než šperky ze zlata a jiných drahých kovů.

Řeka nikdy nespatří svůj pramen. A pramenům je navždy odepřena velebnost nížinných toků. A navzdory tomu všemu, nebo snad právě proto, si ruka člověka píše do dřeva básničky o pramenech, verše o peřejích, strofy o klokotavých splavech. Každá báseň hodná toho jména je ze života, a o životě, o pro život.

Nedejme se mýlit zdánlivou prostotou hebkých tvarů. Vždyť jedním ze základních povahových rysů prostoty je rafinovanost.

Nedejme se však mýlit ani zdánlivou rafinovaností těch hebkých tvarů, protože zákonitě směřují k prostotě. Je to prostě jedna a tatáž báseň o pramenu v horách a řece mezi lukami a řece času za námi, je to prostě jedna a tatáž báseň o velebné řece a jejím nenápadném pramínku.

Čím hladší verš, tím úpornější napětí je v něm skryto. Čím hladší tvar, tím vice snů v něm přebývá. A sny nebývají nijak snadné, ani když se nám zdají, natožpak když je máme učiniti skutkem, který ozdobí i vysloví. Avšak právě proto ruka člověka odjakživa pomáhá na svět snům o kráse, a o naději, a o všem takovém tam, v těch rozměrech lidského ducha a citu, kde končí panství a moc i těch nejtřpytivějších slov. Ozdobit tělo šperkem patří k prastarým lidským radostem.

Vyjádřit šperkem myšlenku znamená vtisknout pečeť nesmrtelného lidského ducha a života předmětu, který měl původně jenom trochu zkrášlit všední čas obyčejných dnů. Není všechno zlato, co se třpytí, ale pokud je tomu někdy zdánlivě zcela samozřejmě úplně naopak, potom k těm třpytivým výjimkám patří dřevěné šperky Antonína Vojtka.

Jan Kostrhun

Břeclav, prosinec 1987

 

 

dřevěný šperk Antonín Vojtek

 

Autorský šperk Antonína Vojtka

originální a výjimečný šperk s duší jižní Moravy

 

Antonín Vojtek zvolil na vyřezávání svých autorských šperků zejména jehličnatou dřevinu jalovec viržinský. Dřevo jalovce viržinského je lososově červené, vonné a vysoce ceněné. Do Evropy byl jalovec viržinský přivezen již před rokem 1664. Tyto šperky jsou vyřezány ručně, každý kus je originál a strom vyrostl v zámeckém parku v Lednici. Malíř před lety na zámku bydlel a pár kousků dřeva dostal od tehdejších zahradníků, kteří se věnovali údržbě parku. Můžeme spekulovat o stáří stromu, ale odhadujeme, že pochází z úplného začátku budování rozsáhlého areálu majiteli z rodu Lichtenštejnů. Jedná se o spontánní zpracovávání jednoduchých motivů malíře do šperkové podoby. Šperk je navoskovaný, vhodný ke svátečnímu i běžnému nošení dle svého výběru na drátku, kůži, hedvábném náhrdelníku.

Ať vám dlouho dělá radost!

 

 

únor262023
Bob Frídl - vzpomínka na kamaráda

Bob Frídl v Horních Bojanovicích 2009

NA KAMARÁDY BY SE NEMĚLO ZAPOMÍNAT!

Bob Frídl - vzpomínka Antonína Vojtka

 

BOB FRÍDL - skvělý kamarád a muzikant

13. 11. 1947 - 26. 2. 2013

Vzpomínkový koncert na Boba Frídla v Horních Bojanovicích 24. února 2023 v nás vyvolal vlnu vzpomínek. Moc děkujeme všem, kteří ho pomáhali uskutečnit.

Přikládám fotky Boba, který nám v kulturním domě v H. B. hrál a zpíval v roce 2009, když jsme pozvali Báru Špotákovou na křest kalendáře...byl úžasný. Byla radost ho poslouchat i na jiných akcích. Našla jsem také historické foto z výstavy A. V. v roce 1979.

přiložím další odkazy, podívejte se...a poslouchejte.

foto Petr Uher a archiv A. Vojtka

 

Bob Frídl vernisáž A. Vojtka v Lednici na zámku 1979

únor202023
...obrazy mají svůj život

 

* Tento měsíc se nám v Galerii 99 sešly téměř dvě desítky obrazů, které nám jejich majitelé přinesli k posouzení. Naše galerie nabízí mimo jiné právě i tuto poradenskou službu.

* Nebojte se k nám přijít a ukázat nám výtvarná díla, se kterými žijete, která jste třeba zdědili, či například obrazy, které máte odložené ve sklepě a nevíte si s nimi rady.

* Pomůžeme vám nalézt pro tato díla novou cestu a poradíme vám, které obrazy stojí za to vrátit zpátky do života. Mnohdy stačí dílo například zrenovovat nebo mu dopřát nový „kabát“ v podobě moderního rámu.

Galerie 99 v Břeclavi

* Je podle nás důležité vnímat, že za každým výtvarným dílem se skrývá příběh a často i touha umělce něco divákům sdělit. Obrazy nemusí mít pouze hodnotu finanční, ale mohou nám hodně povědět třeba o historii naší rodiny, může se za nimi skrývat zajímavý osud, a proto bychom k nim měli přistupovat s úctou a zajímat se o ně.

* Pokud se budete o příběhy skryté za obrazy vašich příbuzných zajímat, dokud budete mít možnost, může dílo získat pro vaši rodinu velkou emocionální hodnotu.

* Chtěli bychom vás vyzvat, abyste obrazům, těmto němým svědkům našich životů shlížícím na nás ze stěn, věnovali pozornost, může se stát, že promluví…

Galerie 99 v Břeclavi

* Mezi přineseným obrazy poklady většinou nejsou, ale pomůžeme vám rozlišit co je pouhá reprodukce, se kterým obrazem se můžete v klidu rozloučit...

leden242023
...procházky Břeclaví a okolím...

židovský hřbitov v Břeclavi

Vážení a milí přátelé, chcete-li, novinky můžete sledovat na veřejném profilu Facebooku... těšíme se na jaro, ale když napadne sníh, vracíme se do dětských let...mějte se krásně a ať vás nic netrápí.

leden102023
SETKÁNÍ s Antonínem Vojtkem

Antonín Vojtek - leden 2023

Vážení přátelé a příznivci výtvarného umění,

snažíme se, aby naše dny i v těchto složitých časech byly co nejlepší.

Proto po dlouhém váhání chceme obnovit tradici setkávání v Galerii 99 v Břeclavi v den narozenin malíře Antonína Vojtka. Mnohé plány míří až k 90. narozeninám v roce 2024, ale chcete-li, zastavte v čase 14-17 hodin v úterý 10. ledna 2023 v Galerii 99 na Slovácké ulici.

Společný přípitek proběhne kolem 16 hodiny.

O skvělou náladu se postará atmosféra galerie, vaše přítomnost a také naše kamarádka Mirka Šubíková, která přijde i se svou harmonikou.

Mirka Šubíková s tatínkem a Antonínem Vojtkem

 

Budeme věřit, že prožijeme příjemný čas a můžete si prohlédnout a koupit knižní novinku Vzpomínky z cest Antonína Vojtka, uděláte radost malíři a podpoříte činnost galerie.

Knihu si samozřejmě můžete koupit přes e-shop a kdykoliv jindy v Galerii 99 nebo v ateliéru.

 

Poselství naděje také čeká na váš vzkaz do budoucnosti za 100 let. Napište svůj dopis a přijďte.

 

Pokud se ale necítíte být zdraví, odložte setkání raději na pozdější období. Nic nám neuteče.

s úctou

Jitka a Antonín Vojtkovi

leden12023
návrat Malého prince

Malý princ

...a tak se MALÝ PRINC vrátil domů...

Kdo by neznal příběh o lásce, přátelství, zodpovědnosti, bolesti...

Náš MALÝ PRINC z ateliéru A. Vojtka má původ v lednickém zámeckém parku, který je úzce spjat s životem malíře. Každá procházka nám dodá energii a vyvolá řadu vzpomínek...

Vážení a milí přátelé, přejeme vám hodně sil do nového roku 2023.

Děkujeme z celého srdce všem našim přátelům, příznivcům a podporovatelům za vaši přízeň, setkání, lajky. Těšíme na vás ať osobně nebo virtuálně v roce nadcházejícím.

Lednický park a zámek

ŠPERK S NEOBVYKLÝM PŘÍBĚHEM

Dřevo jalovce viržinského je lososově červené, vonné a vysoce ceněné. Do Evropy byl jalovec viržinský přivezen již před rokem 1664. Tyto šperky jsou vyřezány ručně, každý kus je originál a strom vyrostl v zámeckém parku v Lednici. Malíř před lety na zámku bydlel a pár kousků dřeva dostal od tehdejších zahradníků, kteří se věnovali údržbě parku. Můžeme spekulovat o stáří stromu, ale odhadujeme, že pochází z úplného začátku budování rozsáhlého areálu majiteli z rodu Lichtenštejnů. Šperk je navoskovaný, vhodný ke svátečnímu i běžnému nošení dle svého výběru na drátku, kůži, hedvábném náhrdelníku. Jedná se o spontánní zpracovávání jednoduchých motivů malíře do šperkové podoby a věříme, že se vám bude hezky nosit. Větší nabídku najdete na e-shopu a další v Galerii 99 v Břeclavi.

 

zámecký park v Lednici

prosinec302022
Alfons Mucha - Mucha, rodinná sbírka

Umění hraje důležitou roli v duchovním růstu lidstva…Prostřednictvím harmonie a krásy povznáší lidského ducha k vyšší mravnosti. Alfons Mucha

Alfons Mucha

Ve Valdštejnské jízdárně v Praze do konce roku 2022 probíhá velká výstava Alfonse Muchy, která prezentuje neznámá díla z rodinné sbírky.

Prohlédli jsme si více než 200 obrazů, fotografií a dalších uměleckých předmětů veřejnosti méně známých nebo prakticky neznámých. Je to důležitá součást jeho tvorby a skvěle tak doplnila naši mozaiku znalostí o tomto světovém umělci.

Alfons Mucha

Škoda, že jsme nemohli využít pozvání k soukromé komentované prohlídce s Johnem Muchou před jejím otevřením, ale jsme rádi, že jsme to i tak stihli.

Více fotografií najdete na Facebooku.

Alfons Mucha

prosinec212022
Vzpomínky z cest- kniha Antonína Vojtka - NOVINKA

Vzpomínky z cest - Antonín Vojtek

Vážení a milí přátelé, dlouho se připravovala poslední kniha k vydání. I když jsme na ní pracovali intezivně, tak to nebylo tak lehké.

Proto máme velkou radost, že VZPOMÍNKY Z CEST Antonína Vojtka stihneme naložit malíři ještě "pod stromeček". Víme, že vy už si asi radost udělat nestihnete, ale budeme se těšit, že si k vám kniha cestu nejde i v novém roce 2023.

Budete - li na knížku pospíchat, volejte telefon 723887977, nějak to vymyslíme. Občas se dějí i zázraky, Vánoce jsou jen jednou za rok.

Objednávat můžete také na e-shopu.

prosinec202022
Vánoční a novoroční pozdrav

PF 2023 Antonín Vojtek

🎄🎄🎄 Vážení a milí přátelé, dovolte nám popřát vám klidné vánoční svátky a také dobrý nový rok 2023.

🎄🎄🎄 Budeme se těšit na setkání v roce 2023 a děkujeme všem, kteří nám zachovali přízeň i v tomto složitém období. Věřte, že si vážíme jakékoliv podpory.

🎄🎄🎄 Ještě pro vás chystáme poslední letošní novinku a moc se těšíme, až vám ji představíme!

s úctou Jitka a Antonín Vojtkovi s Julií

prosinec52022
Návštěva redakce TV NOE

Televize NOE - zpravodajství

🎥💙🎥 NÁVŠTĚVA z redakce TV NOE proběhla v létě v krásném prostředí zahradní firmy Květ během výstavy obrazů A. Vojtka.

🎥💙🎥 Na medailonek s malířem se můžete podívat v pondělí 5. prosince 2022 v kulturním magazínu Artbitr od 21. 35 hodin.

Video z výstavy najdete v rámci Víkendu otevřených zahrad najdete zde.

Pokud jste nestihli premiéru pořadu, archiv najdete zde.

TV NOE- magazín Artbitr

říjen192022
NOVINKY sledujte na Facebooku

Vážení návštěvníci, děje se toho hodně. Naše práce není vidět jen v Galerii 99 v Břeclavi, není pouze o práci v ateliéru. Pracovních aktivit je opravdu moc a vy můžete vidět jen ty střípky. Tak alespoň trochu novinek přidáváme na veřejný profil Facebooku.

 

Zlatá pamětní medaile hejtmana Jihomoravského kraje

 

Za pomoc válečným veteránům i reprezentování jižní Moravy v oblasti kultury jsme dnes odměnili pětici osobností. Medaili Otakara Bystřiny získali malíř Antonín Vojtek a spisovatelka Naděžda Horáková, medaili hejtmana pak Jan Kux, Dana Axmanová Vrtišková a Oldřich Axman. Děkujeme za to, co děláte.

18. října 2022 zdroj JMK, více fotografií na Fc

 

Podivínská luneta Antonína Vojtka, Vinařství Hřebačka, ČT Brno

Navštívila nás redaktorka ČT Brno Tereza Hyská a připravila pro vás reportáž z Podivína, kde můžete vidět "podivínskou lunetu" ve Vinařství Hřebačka. Je to privání prostor, který není běžně veřejnosti přístupný.

Odvysíláno 19. 10. 2022 Události v regionech v 18 hodin, najdete zde. ...jako poslední příspěvek po 22 minutě. Nebo také zde.

říjen112022
Znám jednu starou zahradu - výstava

Vážení a milí příznivci výtvarného umění, milí přátelé,

můžete si prodloužit léto a prožít babí léto v naší Galerii 99, kde od úterý 11. října 2022 bude k vidění

nová výstava obrazů Antonína Vojtka Znám jednu starou zahradu.

Znám jednu starou zahradu...výstava obrazů

Výstava bude zahájena bez vernisáže, ale se všemi se rádi setkáme a popovídáme si u skleničky vína v čase od 14- 17 hodin. Připravili jsme pro vás krátkou videopozvánku a věříme, že vás potěší a inspiruje k návštěvě. Podívat se můžete zde.

Také plánujeme, že bude možné již vhodit vzkaz do "zlaté schránky" Poselství naděje 2121.

Podrobnosti připravujeme a těšíme se na setkání.

září192022
Antonín Vojtek- Osobnost města Břeclav

Gala večer 16. září 2022 Antonín Vojtek

Vedení břeclavské radnice ocenilo na Galavečeru ke 150 letům povýšení Břeclavi na město v kině Koruna 21 osobností Břeclavi, z toho 9 In memoriam. V závěru Galavečera ale ještě předal starosta Svatopluk Pěček s místostarosty Jakubem Matuškou a Richardem Zemánkem dvě mimořádná ocenění, která dopředu známa nebyla. "Oceněné osobnosti vybrali obyvatelé Břeclavi v anketě. Těší mě, že jde ve všech případech o občany, kteří měli a mají velký vliv na vnímání celkového obrazu Břeclavi v očích břeclavských občanů, ale i na vnímání města lidmi mimo Břeclav," uvedl břeclavský starosta Svatopluk Pěček.

In memoriam byli oceněni: Gabriela Dubská, Jan Skácel, František Hodonský, Miroslav Loučka, R. D. Mgr. Josef Ondráček, Plk. Ing. Jan Maria Hronek, MUDr. Josef Kobzík, Ing. František Svatoň a Ladislav Klim. Za zesnulé převzali ocenění ve většině nejbližší příbuzní, v příp. Josefa Ondráčka břeclavský farář Pavel Römer.

Mezi oceněnými dále byli: prof. Mgr. Edgar Dutka, Jaroslav Švach, PhDr. et Mgr. Miroslav Geršic, PhDr. Emil Kordiovský, Jožka Černý, Ing. Arch. Karel Božek, CSc., Josef Košulič, Milan Studený, Jaroslava Studená, Antonín Vojtek a Andrea Šuldesová.

A dvě "tajná" ocenění na závěr: Ivan Jabůrek, nejdéle sloužící promítač v Břeclavi, kterému za dva roky bude devadesát! A Ing. Luděk Kabelka - legendární hudebník a člověk, bez kterého by se břeclavské kino neobešlo.

Podrobnější popis oceněných si můžete přečíst u snímků.

(zdroj Město Břeclav)

... které přidáme na náš Fc nebo najdete na Fc Města Břeclav.

září172022
Luneta v Podivíně - nejmenší výstava A.V. s největším obrazem

Vážení a milí přátelé, všem, kteří byli s námi v sobotu 17. září děkujeme za skvělé setkání a fotografie najdete na Fc a také díky skvělé spolupráci s redaktory Deníku.cz také zde.

Vinařství Hřebačka v Podivíně

...během horkého léta připravujeme překvapení a věřte, že se moc těšíme, že se setkáme a to v Podivíně, který právě slaví 800 let. Bude to ojedinělé... a nenecháme si to pro sebe. Více zveřejníme později, pozvánku dodáme...i když po přečtení článku už budete vědět.

Podivínská luneta Antonína Vojtka

 

 

...něco si přečíst můžete již nyní zde. Děkujeme za spolupráci Deníku a redaktorce Ivě Haghofer a zejména pozvání VINAŘSTVÍ HŘEBAČKA do historických sklepů.

 

Nejmenší výstava A.V. s největším obrazem- Vinařství Hřebačka

Setkáme se v sobotu 17. září v 15 hodin na nejmenší výstavě Antonína Vojtka s největším obrazem, s hudbou harmonikářky Mirky Šubíkové a hlavně v krásném historickém prostoru Vinařství Hřebačka.

 

Sklep se nachází na ul. Poříčí I. a není tam místo na parkování. Pokud se rozhodnete přijet autem, doporučujeme parkovat na náměstí. Sklep není mimo tuto akci běžně veřejnosti přístupný.

září112022
ADAMOV výstava Antonína Vojtka

Lužní les- olejomalba- Antonín Vojtek

Antonín Vojtek - Vyznání rodnému kraji

MKS Adamov 11. září v 14.30 hodin vernisáž

Výstava se koná ve Společenském centru ul. Komenského 6 ( Horka) a  potrvá do 20. září 2022.

Antonín Vojtek

4x je pěkné číslo...a tak se těšíme na čtvrté setkání v Adamově - 1986, 2000, 2010, 2022.

Adamov 2022 pozvánka

červenec72022
VZPOMÍNKA na letní setkání

sídlo firmy Květ - Víkend otevřených zahrad 2022

...bylo to nezapomenutelné, děkujeme všem a Janě s Jirkou - majitelům firmy Květ- za pozvání, spolupráci a přátelství...tak třeba za rok. Foto od J. Minaříka najdete zde

 

Antonín Vojtek

 

Firma Květ manželů Vrbasových sídlí v Blažovicích.

Víkend otevřených zahrad 2022- Antonín Vojtek

červenec12022
LÉTO v galerii a v ateliéru

Letní pozdrav od Pouzdřanské stepi- olejomalba Antonín Vojtek

Vážení návštěvníci a přátelé,

pokud nás budete chtít navštívit v letním období, prosím, ověřte si, že máme v Galerii 99 otevřeno, zejména pokud cestuje ze vzdálenějších míst.

Ateliér A.V. lze navštívit jen po domluvě na telefon 723887977 nebo vojtkova@vojtek-av.com a galerie může být s ohledem na práci mimo město Břeclav ojediněle zavřená.

Budeme se přizpůsobovat návštěvám, pracovním cestám a setkáním.

Velmi by nás mrzelo, kdybychom se minuli.

Jitka a Antonín Vojtkovi

 

Během léta probíhá výstava Antonína Vojtka v Muzeu Mariánských Lázní a tematická výstava Štěstí v Břeclavi.

Děkuji za pochopení a těšíme se na setkání!

Jitka Vojtková

červen282022
Mariánské Lázně - výstava A. Vojtka

Mariánské Lázně - kolonáda - Antonín Vojtek

Vážení návštěvníci, fotografie z výstavy a z Mariánských Lázní najdete na veřejném profilu Facebooku. Krátké ohlédnutí je také zde, děkujeme redakci ŽIVÉ CHEBSKO za návštěvu. Díky spolupráci s BŘECLAVSKÝM DENÍKEM mnohé fotografie najdete také zde na jejich stránkách.

Mariánské Lázně- Antonín Vojtek

 

V čase od 28. června do 4. září 2022 můžete navštívit výstavu obrazů Antonína Vojtka, kterou pořádá Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně.

Antonín Vojtek zde poprvé vystavoval v roce 1982, takže se jedná o pomyslný návrat po 40 letech. Následně se vrátil ještě v roce 1996 souběžnou výstavou v muzeu a v Anglikánském kostele.

Jižní Moravu v dílech A.V. můžete obdivovat v Goethově domě na Goethově náměstí 11 v Mariánských Lázních a věřte, že my se za vámi moc těšíme!

Na vernisáži 28. června od 18 hodin ochutnáte vína z VINSELEKTU Michlovský a radujeme se, že pozvání přijal Roman Veverka se svým Blue Cimbal. Bude to krásný a ojedinělý večer.

Mariánské Lázně Antonín Vojtek

červen202022
Návštěva z televize NOE

Televize NOE - zpravodajství

Víkend otevřených zahrad 2022 navštívilo také zpravodajství televize NOE, podívat se můžete zde asi od času 11.30 a na další výsledek spolupráce se můžete těšit v podzimních měsících. Děkujeme!

květen172022
ŠTĚSTÍ tematická výstava výstava v Galerii 99

Výstava potrvá do konce léta 2022.

Štěstí - tematická výstava v Galerii 99 v Břeclavi

Vážení a milí přátelé, příznivci umění a Galerie 99,

srdečně vás po "covidové" pauze zveme k prohlídce nové výstavní kolekce.

V úterý 17. května 2022 v 17 hodin pořádáme vernisáž výstavy Štěstí.

Pozvání přijala skvělá harmonikářka Mirka Šubíková. Znáte ji ze společného videoklipu.

Připravujeme také neobvyklé překvapení.

Těšíme se!

 

 

A TAK JSME ZAHÁJILI DALŠÍ VÝSTAVU V GALERII 99 tentokrát O ŠTĚSTÍ - písnička na rozloučenou...díky Mirko! Byla to šťastná chvíle.

MNOHO LIDÍ ZTRÁCÍ MALÉ RADOSTI V NADĚJI NA VELKÉ ŠTĚSTÍ. Pearl S. Buck

Na výstavě uvidíte díla od Zuzany Gavlasové- keramiku a obrazy Antonína Vojtka a dalších hostů. Děkujeme všem návštěvníkům vernisáže za skvělou atmosféru a společný čas. Postupně více na veřejném profilu Facebooku.

květen102022
Ledňáček z jihu Moravy pomáhá

Kamínková benefice v Hradci Králové

Lednáček Antonína Vojtka bude pomáhat na Kamínkové benefici Oblastní charity v Hradci Králové. Výtěžek bude věnován na podporu výstavby lůžkového hospice.

Držíme palce a přejeme Ledňáčkovi štědrého dárce a úspěšného dražitele! Kámen má odhadem rozměr asi 10x15 cm.

Ledňáček z jihu Moravy od Antonína Vojtka

 

Kamínky do online aukce přislíbili: Balabán Daniel, Bavor Josef, Bornová Erika, Brázda Jiří, Brázdová Jaroslava, Bukovský Ivan, Cajthaml David, Císařovský Tomáš, Čech Pavel, Čejková Darja, Montfort de Rosana, Fiala Petr, Forman Pavel, Franta Roman, Gargulák Jaromír, Geislerová Věra, Hábl Patrik, Haluzová July, Harant Jan, Havlová Veškrnová Dagmar, Hegerová Vendula, Hirscher Vladimír, Hlinovská Markéta, Hřivnáč Tomáš, Jetela Tomáš, Jirků Zdeněk, Kaláb Jan, Karel Jerie, Kašpar Adam, Kavan Jan, Kitzberger Ingid, Kovanda Jiří, Kristen Jiří, Krumphanzlová Věra, Málek Štěpán, Málková M. Natálie, Matuška Pavel, Merta Jan, MICL, Miffek Lukáš, Miklinová Galina, Mrázková Ivana, Myslíkovjanová Barbora, Nanako Ishida, Němec Martin, Novák Roman, Olmer Matěj, Pištěk Jan, Pucholt Pavel, Rittstein Michael, Roučka Pavel, Ryzá Natálie, Sís Petr, Skuhravá Jitka, Suchan Leoš, Svoboda Jerry Jaroslav, Špaňhel Jakub, Štenclová Ivana, Vašíček Pavel, Večtomov Sonya, Vendlová Libuše, Veselý Petr, Viková Jindra, Vlna Ladislav, Zichová Tereza.

Ledňáček pro benefici v roce 2021

květen32022
DRUHÝ PRAMEN DUHY...

Jan Kostrhun a Antonín a Julie Vojtkovi

MILÝ JANE, s láskou a úctou...

Jan Kostrhun 3. července 1942 - 2. května 2022

český spisovatel, scenárista a politik

čekání na Pampelišku- Antonín Vojtek

 

"HLEDAL JSEM TEN SVŮJ DRUHÝ PRAMEN DUHY...

 

Moravo, Moravo, děvčátko hýčkané, ženo zpupná...

Tady jsme se narodili.

Tady ztrácíme, hledáme, nalézáme.

Zbohatnout se dá také tím, co ztratíme.

Když v létě průzračně zaprší z modré oblohy, je někdy

kolem duhy viditelná vedlejší duha s obráceným sledem barev.

V návratu je vždycky naděje.

Naděje zkrášluje minulost, zpřítomňuje budoucnost. Stále blíž.

Tomu se říká povinnost.

Tady jsme se narodili.

Tady jsme si tolikrát rozbili kolena, než jsme se naučili chodit.

A z tohoto místa chceme vzlétnout.

Možná se nám to někdy, jednou, podaří.

Nebo aspoň někomu z nás."

 

Jan Kostrhun, Druhý pramen duhy

Jan Kostrhun

 

Upřímnou soustrast celé rodině...

 

Spisovatel Jan Kostrhun měl hodně přátel a kamarádů, kteří jistě v těchto dnech vzpomínají. Nám bude hodně chybět. Vybavujeme si různé situace, děkujeme za krásnou spolupráci...pár vět najdete i v DENIKU.CZ.

duben222022
...fotografie v našem "světě"

Antonín Vojtek

Gordon Parks: ,,Fotoaparát je mou zbraní proti věcem, které kdekoli ve vesmíru nemám rád, a nástrojem, jak ukážu krásné věci kdekoli ve vesmíru."

 

Pálava z Pouzdřanské stepi

 

Vážení a milí návštěvníci, ten citát se mi moc líbil. Souhlasíte?

Všechny fotografie, které v posledních letech vkládáme na web. stránky nebo na Facebook, mají své autory. Jsou vždy jmenováni. Často jsem jejich tvůrcem já a vznikají jako dokument z naší práce nebo z pracovních a studijních procházek. Vznikají většinou docela rychle, nemám prostor se jim více věnovat. Ale těší mě, když zaujmou i vás. Občas je poskytnu k dalšímu zveřejnění, i když ambice fotografa nemám, protože rezervy jsou ještě velké a povinností hodně.

Mějte se krásně a užívejte si svůj čas.

s úctou Jitka Vojtková

 

z Pohanska

 

a podívejte se na zajímavou výstavu třeba zde CESTOU neCESTOU -výstava obrazů Antonína Vojtka v alternativní galerii

 

duben62022
Tajemné stromy na Pohansku

Pohansko Julie a Antonín Vojtkovi

Vážení a milí, už uteklo hodně času...ale konečně se můžeme těšit na dokument Tajemné stromy na Pohansku. Pro nás je procházka mezi tajemnými stromy srdeční záležitostí...tak věříme, že dokument zaujme i vás. Natáčelo se v létě 2020.

Ivan Stříteský a Antonín Vojtek Tajemné stromy na Pohansku

Premiéru můžete sledovat v televizi na ČT2 ve čtvrtek 7. dubna 2022 v 15.05 hodin a potom ho najdete zde.

Pohansko Julie Vojtková

 

Staré mohutné stromy nás fascinují – chráníme je, obdivujeme, kreslíme, fotografujeme. V dokumentu putujeme za starými stromy v krajině v okolí soutoku Moravy a Dyje a snažíme se odpovědět na otázky s nimi spojené. Proč právě tady jich je tolik a v rekordních velikostech? Nivní krajina v okolí Pohanska nedaleko Břeclavi a Lanžhota prošla zajímavým vývojem. Vedl k ustálení přírodních i kulturních podmínek, které byly pro prastromy, jak jim s jistou nadsázkou říkáme, téměř ideální. Najdeme je zde v lese i mimo něj, převažují duby, z nichž nejmohutnější má úctyhodný obvod kmene 816 cm a začal růst v době panování krále Jiřího z Poděbrad. Ale jsou zde i mohutné babyky, habry, hrušně, jilmy, topoly. Co lze udělat pro to, aby dožívající prastromy byly postupně nahrazeny jinými? O tom všem se ve filmu hovoří z různých úhlů pohledu.

 

březen242022
JAK JSEM ŠLA NA PELCLA - Moravská galerie

Jiří Pelcl- Moravská galerie

Vážení návštěvníci, vzdělávání k životu patří, to platí také pro galeristy. Každou možnost tedy rádi využíváme.

V MORAVSKÉ GALERII v Brně probíhá ART DESIGN FASHION - výstava Jiří Pelc Design, Lucie Koldová: Lightness. Najdete stálé expozice - Jeskyně Panorama designu, 2000+ design, 2000+ fashion a další...

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

Pravdou je, že vystavených exponátů budete mít plnou hlavu a odpočine si duše a mozek. Skvělá práce! Pokusila jsem se udělat jen pár fotek, které dám na Facebook, ale každý si tam najde to svoje. Jen času je třeba co nejvíc a já běžela z jedné pracovní schůzky na druhou...a šla vlastně "jen" na Pelcla a nečekala to množství...Mějte se krásně!

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

 

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM HUSOVA 14

-----------------------------------------------------------------------------

BOHEMIA COBALT – JIŘÍ PELCL

Porcelán s cibulákovým vzorem neboli cibulák je všeobecně známým fenoménem. V našich zemích má dlouhou tradici. S výrobou začala porcelánka v Dubí již v roce 1885. Samotný námět cibulákového dekoru má však delší historii. Tento elegantní modrobílý vzor se začal používat v Míšni v letech 1738–1739 a byl převzat z čínských předloh. Původně byl porcelán malován ručně, v dnešní době se však do hry zapojují moderní technologie. Porcelánka v Dubí zůstala do současné doby činná a snaží se poskytnout své produkty generaci nových spotřebitelů. Ačkoliv zdůrazňuje tradici a je hrdá na více než sto let nepřetržitého používání své značky, uvědomuje si, že je třeba cibulák aktualizovat a přizpůsobit moderní době, aby se z něho nestala jen přežitá záležitost či nepoužívaná dekorace. Postavení tradičního cibuláku se změnilo. Ze slavnostního a opečovávaného porcelánu se stalo nádobí se zastaralým vzorem, které začalo být navíc příliš vzácné na to, aby mohlo sloužit své funkci a být běžně používáno. V roce 2004 porcelánka v Dubí oslovila přední osobnost českého designu Jiřího Pelcla se záměrem vzkřísit tradici, cílit na mladou generaci a zbavit cibulák nálepky „porcelán našich babiček“. Tím, že porcelánka v Dubí oslovila člověka mimo obor, překonala uzavřenost vůči živějším tendencím a dosáhla tak cíle, ke kterému je dle teoretiků vhodné směřovat.

V rámci spolupráce Jiřího Pelcla a porcelánky v Dubí vznikla souprava Bohemia Cobalt a její čistě bílá varianta souprava Bohemia White a zapékací mísy. Právě za soubor Bohemia White bylo Jiřímu Pelclovi uděleno ocenění Vynikající design. Bohemia Cobalt lze zakoupit ve formě jídelní soupravy i soupravy na kávu. Servis není složen z jednotlivostí, ale tvoří kompaktní celek. Dodává se v promyšlené schránce, čímž dochází k navození dojmu výjimečnosti a dokonalosti. Zákazník má však i možnost zakoupit si pouze jednotlivé kusy dle svého uvážení a potřeb. Jedná se o výrobky cenově dostupné i široké veřejnosti. Nádobí je opatřeno glazurou a je tedy vhodné do mikrovlnné trouby i myčky.

Dle Milana Hlaveše není neobvyklé, že se k cibuláku obracejí nejmladší rebelující umělci, aby ho aktuálně ironicky citovali. Například Maxim Velčovský dekoruje tradičním cibulákovým vzorem své produkty na hranici užitého a uměleckého objektu – tácek a misku ve tvaru České republiky, porcelánový tácek připomínající papírové tácky na párek i své legendární holinkové vázy. Martina Žílková se zase inspirovala osobností psychologa Rorschacha, který se zabýval analýzou lidské osobnosti pomocí grafických obrazců. Její izolované cibulákové vzory na bílé ploše mají pracovat s představivostí a fantazií jednotlivých uživatelů. Pelcl se však s cibulákem vypořádal jinak. Pokusil se nalézt nový koncepční směr užití tohoto konzervativního výrobku. Jednotlivé části souboru mají prostý mírně kónický tvar, který je však oživený vtipnými ale hlavně často praktickými detaily. Vyšší konvice na kávu a masivnější konvice na čaj mají napjatá dvojitá ucha připravená na trojici prstů. Podšálky jsou zdvojeny nebo dokonce ztrojeny, aby měli uživatelé kam odložit mokrý čajový sáček, vymačkaný citron či obaly od cukru. Jedná se o velmi užitečné vylepšení. S problémem, kam odložit v restauraci při konzumaci nápojů již nepotřebný čajový sáček, se již určitě setkal každý. Jiří Pelcl vyniká svou pečlivostí a také tím, že se snaží naslouchat potřebám lidí. Když má navrhnout nádobí, chodí pozorovat hosty kaváren a sleduje, jak se chovají. Neobvykle řešená je i úchytka vystupující z plochy talířku k hrníčku na espreso. V souboru nechybí ani porcelánové lžičky.

Tradiční cibulákový vzor se skládá z květů aster na stoncích a poupat pivoněk, která se vinou kolem bambusové tyče. Okraje porcelánu jsou zdobeny broskvemi a granátovými jablky. Ve své stylizované podobě Evropanům připomínaly cibuli, a tak vzniklo známé označení. Jiří Pelcl se rozhodl respektovat zákonitosti cibuláku, ale zároveň dekor trochu stylizoval a zjednodušil, aby ho učinil přístupnější modernímu člověku. Práce s klasickým dekorem pro něj byla výzvou. Jeho původním záměrem bylo do něho vstoupit se současnými grafickými metodami a aktualizovat jej v symbolicko-vizuální grafické podobě. Zásah do historického dekoru se mu však jevil jako umělý a nepřesvědčivý. Rozhodl se tedy pracovat s dekorem jako s tapetou a koláží, aby docílil napětí mezi plochou dekoru a čistě bílým střepem. Vnitřek misek je motivem zcela pokryt až na elegantní bílý proužek v místech, kde dno misky přechází ve stěnu. Ploché nádobí, kam řadíme například hrnky, je zdobeno více střídmě a v menších plochách.

Dle Martiny Pachmanové Pelclův „minimalistický“ cibulák prolamuje hranici mezi dvěma tradicemi, ale také mezi dvěma skupinami uživatelů. Vyznavačům loosovské střídmosti může ukázat krásu ornamentu a jeho skryté kulturní významy a nekritickým obdivovatelům dekorativních kudrlinek zase připomíná, že jednoduchost neznamená formální chudobu a nedostatek invence a citu.

Je patrné, že Jiřího Pelcla práce s cibulákovým dekorem zaujala. To odpovídá jeho zájmu o českou tradici, na kterou kladl důraz i během své tvorby ve skupině Atika. K cibulákovému dekoru se ještě několikrát vrátil. Na kolekci Bohemia Cobalt volně navázal v rámci limitované edice s mechově zeleným vzorem pro Czechdesign a také v rámci spolupráce s Clap Design, se kterými vytvořil například hrníček Cube Lungo Blue s motivem cibulákového vzoru, ke kterému navíc přísluší originální dubový podšálek ve tvaru kostky.

Jiří Pelcl se designem porcelánu zabývá již dlouho. Jeho první výtvory byly hravé a snažily se vyvolávat emoce. Příkladem je třeba lžička Spermie Anežka, která provokovala svým názvem i způsobem balení. Přestože si Jiří Pelcl zakládá na tom, že jsou všechny jeho produkty plně funkční, v devadesátých letech kladl více důraz na vizuální přitažlivost předmětů – šálky Punk, Novito, Květ a váza Kirkuk. I když jsou v autorově tvorbě stále patrné hravé prvky typické pro jeho postmoderní práce v rámci skupiny Atika, dá se říct, že autor zvážněl. Jeho díla v devadesátých letech se vyznačovala svou pracností a měla podobu spíše výtvarných objektů. Existovala většinou pouze jako ojedinělé exempláře či se vyráběla v malých sériích a tomu odpovídala i cena. Jiří Pelcl se však vždy chtěl věnovat sériové výrobě a tvořit produkty pro širší veřejnost. Od poloviny devadesátých let tedy začal spolupracovat s malými společnostmi i s několika většími firmami. Každá jeho zakázka vzniká jako jedinečný projekt a Jiří Pelcl k ní přistupuje velmi zodpovědně, protože tvrdí, že design a architektura ovlivňují lidi i prostředí.

Jeho současná tvorba je tvarově střízlivá a dokonale funkční. Experimenty musel opustit, protože pro ně, jak sám říká, v designu není prostor. I tak však do svých produktů vkládá duši a usiluje o maximální pravdivost. Jeho produkty nejsou odlidštěné. Nelíbí se mu současný způsob života a to, jak lidé zacházejí s věcmi a občas má strach, že i on nepřímo konzum podporuje. Možná i proto se snaží, aby si lidé k jeho výtvorům vytvořili vztah, a aby se z nich nestalo spotřební zboží, které uživatelé za rok vymění za nové. Design drobných předmětů je pro něj důležitý, jelikož právě díky němu může vstoupit do života celé společnosti. Má radost z toho, když věci lidem slouží, jak mají.

Trh s kuchyňskými doplňky se proměňuje spolu se společností. Lidé žijí čím dál rychleji, a to se projevuje i na tom, jaké věci používají. Zoltán Lubloy si všímá toho, že o jídelní a čajové soupravy je výrazně menší zájem. Obřady pití čaje a kávy téměř vymizely. Lidé mají ve zvyku pít kávu za chůze z kelímků a kvůli tomu přibývá výrobků z plastu. Na tuto situaci reaguje i porcelánka v Dubí. Do nabídky svého sortimentu zařadila porcelánový To Go hrnek. V takovém prostředí to mají designéři se svými vizionářskými nápady těžké a o to větší jsou kladeny nároky na kvalitu jejich práce a důvtip, se kterým musí k designu přistupovat.

V dnešní době je těžké se prosadit na poli kuchyňských doplňků. Firem je mnoho a je náročné nalézt mezeru na trhu. Jiřímu Pelclovi se to však díky jeho schopnosti naslouchat potřebám lidí a vytvářet produkty, které jsou funkční, ale také přinášejí radost, daří. Souprava Bohemia Cobalt zpřístupňuje tradiční cibulák mladým lidem a zatraktivňuje tuto českou tradici, které by mohl hrozit zánik. Díky tomuto projektu Jiřího Pelcla ale i jiným pracím českých designérů zůstává porcelán s cibulákovým dekorem stále živý. Může být každodenně používán a nestává se z něj pouze muzejní exponát či zaprášená dekorace. A tak tento tradiční porcelán díky své nové aktualizované podobě slouží i dalším generacím.

Julie Vojtková, studentka MU Brno

Zdroje:

• KOUDELKOVÁ, Dagmar. Jiří Pelcl x design. Vyd. 1. Brno: ERA, 2006. ISBN 80-7366-066-0.

• LUBLOY, Zoltán. Porcelán. In: Design: od myšlenky k realizaci. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 2012, s. 117–139. ISBN 978-80-86863-45-0.

• HALAMOVÁ, Pavla. Jiří Pelcl & Clap Design: Rozhovor o lokální značce a přidané hodnotě designu. In: Archizoom [online]. Vydáno 15. 3. 2021 [cit. 2021-10-29]. ISSN 2694-9539. Dostupné z: https://archizoom.cz/jiri-pelcl-clap-design/?fbclid=IwAR2yLu-7PHgBbc7HlCcwFgXUVPjEmbJH7Ra15jM5dORcj9POOIN5PbwVq2Q

• SOUKUPOVÁ, Veronika. Oprášit tradici: Cibulák v současném designu ukazuje možnost, jak aktualizovat tradiční vzor. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 10. 7. 2019 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/oprasit-tradici-cibulak-v-soucasnem-designu-ukazuje-moznost-jak-aktualizovat-tradicni-vzor?fbclid=IwAR14rjpRZGXKDDo8hRMxhTmwZzTBBHoKPAT0sCGdZkqV6aafATHMLbaMF4l

• JOCHIMOVÁ, Darja. Cibulák je nádobí s příběhem, které v Česku slaví 132 let. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 27. 4. 2017 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/cibulak-je-nadobi-s-pribehem-ktere-v-cesku-slavi-132-let

• PRO-IDEA. Úvod. cesky.porcelan.cz [online]. © 2015 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cesky.porcelan.cz

• Cibulák. WIKIMEDIA FOUNDATION. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. Aktualizováno 18. 7. 2021 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulák

• ODSTRČILÍK, Marek. Vrcholem designu je pro mě otvírák na pivo, říká designér Jiří Pelcl. Magazín iDNES [online]. Vydáno 15. 3. 2012 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/vrcholem-designu-je-pro-me-otvirak-na-pivo-rika-designer-jiri-pelcl.A120309_104421_xman-styl_fro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

březen112022
Krajina pod Pálavou - ohlédnutí za vernisáží

vernísáž 234. výstavy malíře Antonína Vojtka

Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě hostí až do 24. dubna 2022 výstavu malíře Antonína Vojtka Krajina pod Pálavou.

Krásné setkání s přáteli výtvarného umění bylo vítaným zpestřením náročného období. Děkujeme všem za spolupráci, zejména kurátorovi Mgr. M. Suchánkovi, učinkujícím a celému týmu spolupracovníků.

Městské muzeum a galerie Hranice - výstavní síň

Město má krásné náměstí a na další fotografie se můžete podívat na veřejném profilu Facebooku. Udělali jsme si malou, krátkou procházku.

Hranice na Moravě

foto Jitka Vojtková

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

Co nás čeká

Putování okolo Břeclavi - výstava
Životní jubileum 90
Hledáme obrazy a zajímavosti - ARCHIV A.V.
Srdce na dlani - výstava 2024 A.V.
Výstava MMG Prostějov

Novinky stručně

VIII. Břeclavský umělecký salon 2023
Sledujeme Design Cabinet CZ
BARVIČ a NOVOTNÝ v Brně
Našel se člověk s dobrým srdcem...
Knižní novinky, které nás těší...

Všechna práva vyhrazena

Použití pouze s písemným souhlasem autora

Galerii 99 nyní najdete také na facebooku

Videa z akcí

 

Užití cookies

Užití cookies

Navštívíte-li webové stránky vojtek-av.com a kteroukoli jejich subdoménu, jsou na nich v některých případech použity tzv. cookies.

Jedná se o tyto případy:

- Hlasujete v anketě: do cookies je poznamenáno, že jste hlasovali, abyste nemohli v téže anketě hlasovat znovu.

- Nakupujete v e-shopu: do cookies se zaznamenávají údaje z košíku i Vaše osobní údaje, které jsou po potvrzení nákupu opět smazány.

- Čtete články: do cookies se poznamená údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně s výjimkou výše uvedených funkcí.
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 20. 9. 2023