Antonín Vojtek - malíř jižní Moravy

Archiv novinek

strana 9 / 795
  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

září302020
Tenis to je UMĚNÍ

Antonín Vojtek - Tenis to je umění

Vážení a milí, tenis je úžasná hra, co myslíte? Možná ho rádi hrajete, možná jen pozorujete, ale určitě si nenechejte ujít možnost podívat se na přiložené video a podívejte se, jak se nechají inspirovat umělci. Najdete ho zde a obrazy později také v knihách profesora J. Maliny.

 

Tenis to je umění - Julie Vojtková

 

Autora současného knižního titulu TENISOVÁ RAKETA ve výtvarných a básnických variacích, celostního antropologa prof. Jaroslava Malinu, čtenářská obec zná jako špičkového učence, ale i zarytého tenisového nadšence, jenž celoživotně zdárně praktikuje „bílý sport králů“ jako umění i vědní obor, pro nějž se začíná prosazovat označení tenisologie. Lze jen doufat, že dva velkoryse pojaté tenisologicky-uměnovědné projekty, Jaroslav Malina – Tomáš Bím, UVEDENÍ DO TENISOVÉHO UMĚNÍ (Antropologické a výtvarné hledisko) a Jaroslav Malina, TENIS HUMORNĚ I VÁŽNĚ aneb Z ČESKA DO WIMBLEDONU A ZASE ZPÁTKY (slovem i obrazem) připravené k vydání v brněnském Akademickém nakladatelství CERM, přes koronavirové a s nimi spojené ekonomické krize záhy spatří světlo světa k potěše všech zainteresovaných milovníků sportovní historie, výtvarných děl inspirovaných tenisem, Malinových nenapodobitelných poetických komentářů a fundovaných encyklopedických výkladů.

Za provokativní ochutnávku k plánované tenisové trilogii lze považovat současný svazek, který vsadil na zdánlivě prozaickou součást sportovního vybavení, tenisovou raketu, nadto její vysloužilé a dávno odložené exempláře, jež by v lepším případě skončily jako memorabilia podivínských sběratelů, v tom horším někde na skládce komunálního odpadu. Z malinovsky osvícené iniciativy se ale tyto pro běžného nezainteresovaného jednotlivce nezáživné předměty převtělily díky umu bezmála tří desítek našich předních výtvarníků v hodnotné umělecké objekty – v duchampovské tradici nevšední „ready mades“. Malinovy básnické doprovody každého vyobrazení vyvracejí vžitou představu, že raketa je běžný nástroj pro odpal míčků, jež v dřevních dobách předchůdkyně tenisu, jeu de paume („hra dlaní“), bylo nutné bolestivě odrážet holou rukou či rukavicí.

Pokud bychom chtěli s jistou nadsázkou parafrázovat obsah tohoto raketového opusu, nabízí se maně slovní hříčka „Tenisová raketa je naše parketa“. Označení parketa převzaté ze sportovního zpravodajství, původně v halové košíkové, napovídá, že zúčastnění výtvarníci si téma „ready made raket“ bytostně osvojili, jsou v něm jako doma. O to hodnotnější jsou jejich výsledné artefakty, využívající hlavně motivy hlavy (dlouhodobý předmět fascinace J. Maliny), fyziognomie, výpletu navozujícího představu mřížoví apod., podle umělcovy/umělčiny fantazie. Autor těchto řádek se k příměru raketa vs. parketa dal inspirovat titulem antologie kriminálních příběhů z tenisového prostředí (Otto Penzler [2009], Murder Is My Racquet. New York: Hachette Book Groups), který díky své ambivalenci umožňuje překlad „Vražda je má raketa/branže, rachota“. Tím rozhodně nechce naznačit, že vyobrazené rakety a s nimi spojené příběhy evokují násilí tak jako zmíněná publikace – právě naopak, snad až na jedinou výjimku („Zločin a trest“, kdy aktérka nesportovně roztříští hlavou své rakety hlavu hlavního rozhodčího), jde vesměs o výjevy pohodové, umožňující vychutnat si – přes zvýšenou agresivitu prudkých smečů a vražedných podání, jež přinesl „raketový“ technologický pokrok – lahodné ovoidní tvary uměleckých děl a doprovodných poetických variací.

září202020
NEDĚLNÍ POZDRAV - kde, kdy, jak?

Vážení a milí přátelé a příznivci výtvarného umění,

 

zdravíme Vás v těchto podivných časech, které pro nás nejsou lehké. Snažíme se pracovat ve ztížených podmínkách a dovolujeme si Vás informovat. Změny

nás také výrazně zasahují a naše možnosti hodně limitují.

 

1. I letos jsme se zapojili a podpořili projekt otevřených ateliéru DOA

2020. Navštívit nás můžete 26. září 2020 od 14-17 hodin.

 

2. V Galerii 99 v Břeclavi na Slovácké ulici zahájíme 9. října v 17 hodin

výstavu Něha akvarelu, kde také uvidíte nové kolorované kresby A. Vojtka

z cyklu z Jižní Moravy 2020.

 

3. Stále ještě trvá výstava A. Vojtka v Brně v galerii TITANIUM Nové Sady 25

až do 15. října 2020.

 

4.Stali jsme se součástí skvělého hudebního festivalu LVHF a vidět se můžeme

17. října 2020 ve Valticích v době konání závěrečného galavečera,kde vystoupí Čechomor s Moravskou filharmonií Olomouc.

 

5. Pracujeme na finální podobě kalendáře pro rok 2021. Včas vás o jeho formě

budeme informovat zde na webu nebo veřejném profilu Fc.

 

Také máme nový e-shop a prosím, nenechávejte nás v tom.

Děkuji všem, kteří nás již jakkoliv podpořili a věříme, že tuto náročnou

dobu překonáme.

 

Děkuji také za přizvání ke spolupráci na vzniku nového hudebního klipu,

který najdete i mezi našimi videi.

 

 

Přejeme Vám klidné a krásné babí léto a hlavně zdraví!

 

S pozdravem

Jitka a Antonín Vojtkovi

 

20. září 2020

 

Julie a Antonín Vojtkovi

září142020
Cyklus kreseb Z jižní Moravy 2020

Antonín Vojtek z cyklu kreseb z Jižní Moravy 2020

Vážení příznivci jižní Moravy, vážení návštěvníci, milí přátelé,

nadále upřednostňujeme osobní setkání v ateliéru nebo na akcích, výstavách, v galeriích...Ale rozhodli jsme si pro vás připravit novinku.

Budete mít možnost si zakoupit orig. kolorované práce Antonína Vojtka z cyklu Z jižní Moravy 2020. Díla na e- shopu nebudou adjustovaná a budou vhodná i k zaslání poštou jako volné listy. Věříme, že vás to potěší.

Jitka a Antonín Vojtkovi

září102020
DÁREK hudební - zase jedno poprvé

Julie Vojtková

Vážení a milí,

život přináší spoustu zajímavých okamžiků a překvapení. Už jsme toho zažili hodně, ale nápad Mirky Šubíkové se nám líbil a udělal radost. Něha a poezie v písničce je dárkem, na který nezapomeneme. Mirko, díky a také díky všem, kteří se na vzniku videa podíleli.

Antonín Vojtek

Věříme, že se hudební klip bude líbit i vám a udělá vám den krásnější.

Posaďte se a užijte si chvíli s písní o lásce. Láska je přece to nejvíc, co člověk v životě pozná. Tak a je tady

 

Julie a Antonín Vojtkovi

 

Julie Vojtková, Antonín Vojtek, Mirka Šubíková harmonika, Dana Vašíková housle a celé to "kolem dokola" Tonda Damborský.

srpen302020
Jen bílí ptáci...

Antonín Vojtek

 

Povím vám,

málokdo to ví,

co našel jsem na hrázi ve Staré Břeclavi.

 

Tam u Dyje nejprve najdu

dívčí vyšívanou čelenku,

pak, světe div se,

ještě další věci.

Bílou halenku

a psst … i podprsenku.

 

Mezi větvemi se blýsklo

cosi z dívčí krásy,

od máje slyším táhlé písně hodové chasy.

 

Žasnu, co dívkám

se všechno u Dyje ztrácí.

 

Svědkové bývají často

jen bílí vodní ptáci.

 

Antonín Vojtek

 

srpen282020
ZAHÁJENA aktuální výstava v BRNĚ

Petrov - BRNO

❤️❤️❤️ Milí přátelé, BYLO TO SKVĚLÉ SETKÁNÍ, za které všem přítomným ze srdce DĚKUJEME. ❤️ Slávek Bláha se svou ženou Táňou Drobysh nám připravili malý koncert.

Obrazy se radovaly z takového množství obdivovatelů a my také.

Výstava v Brně pod Petrovem je zahájena a podívat se můžete až do 15. října 2020. Místo plné energie naší krásné jižní Moravy se nachází v galerii Titanium.

 

Jitka a Antonín Vojtkovi

Vladislav Bláha s manželkou

srpen272020
Setkání KRAJINOU MÉHO SRDCE- výstava

...léto bude u téměř konce...je čas na setkání...připravujeme KRAJINOU MÉHO SRDCE

 

A. Vojtek a L. Vojtěchová galerie Titanium Brno

 

Vážení a milí kamarádi, příznivci výtvarného umění...přátelé jižní Moravy, letošní rok je úplně jiný, než jaké jsme měli plány. Museli jsme mnohé zrušit, omezit a zdá se, že i nadále nikdo neví, co se podaří realizovat.

Proto jsem s radostí přijal pozvání malířky Lenky Vojtěchové na společnou výstavu v galerii Titanium v Brně. Je to příležitost se setkat s obrazy, s krajinou jižní Moravy, se mnou, s hudbou...připravujeme.

Obrazy budou vystaveny od 15. 8. do 15. 10. a setkání s vernisáží se bude konat 27. srpna v 18 hodin.

 

...tak přiďte, rád vás všechny uvidím. Antonín Vojtek

 

Antonín Vojtek

srpen232020
MORAVSKÁ AMAZONIE

Antonín Vojtek - lužní les

Antonín Vojtek

Přiznám se, že díky procházkách do okolí, jsem k Břeclavi přilnula. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy mě manžel poprvé vzal do lokality na Pohansku a já s úžasem zůstala okouzleně stát v nádherné krajině. V jeho krajině, která je celoživotní múzou, stálou inspirací při výtvarné tvorbě. Vždyť duby, které maluje, jsou jako sochy a žádný umělec by je lépe "nevymyslel".

Nerozumím celé problematice, jen věřím, že ti rozumní a informovaní udělají co je nejlepší pro nás všechny, pro náš život, pro naši budoucnost, která nekončí s našimi životy.

Právě jsem dočetla tento článek ( Kdo zachrání...) a vedlo mě to k zamyšlení.

Jitka Vojtková

 

Antonín Vojtek

srpen192020
Má krajino, má lásko!

Jižní Morava Antonín Vojtek

Kráčím jitrem,

kráčím podvečerem,

kráčím nocí,

stále v tobě,

stále s tebou,

nesu si tě ve svém srdci,

ať jsi jakákoliv,

ať jsi kdekoliv.

S očima otevřenýma,

s víčky přivřenými,

s očima zavřenýma.

 

Jdu od meze k mezi,

od hráze k hrázi,

od keře ke keři,

od stromu ke stromu.

 

Jsi ve mně,

v mém dechu,

v mé krvi,

v mé duši.

 

Buď i ty stále se mnou,

jako já jsem s tebou.

Buď mi věrná,

jako já jsem věrný tobě.

Má krajino,

má lásko!

 

Antonín Vojtek

z knihy Krajina mého srdce

srpen102020
Sv. Vavřinec a Horní Bojanovice

Horní Bojanovice - Antonín Vojtek

Antonín Vojtek se v Horních Bojanovicích narodil a také zde prožil své dětství a mládí. Trvale se rodné obci věnuje ve své tvorbě výtvarné i literární.

V letošní roce vydal nejen novou knihu Vítejte v Horních Bojanovicích, která se věnuje tradičním hodům, ale také namaloval nové olejomalby s motivy obce.

Tyto obrazy představil na letošních hodech, které vlivem epidemiologické situace málem byly zrušeny. Tak vznikla ojedinělá a improvizovaná galerie Pod májů, ale obrazy z další tvorby najdete také na Obecním úřadě obce H. Bojanovice.

 

Vítejte v Horních Bojanovicích Antonín Vojtek

 

Horní Bojanovice jsou stará česká zemědělská a vinařská obec v okrese Břeclav, v Jihomoravském kraji.

První písemná zpráva o obci Horní Bojanovice je z roku 1298. Náležela až do roku 1356 místním vladykům. Tehdy ji koupili páni z Kunštátu, roku 1510 Pernštejnové, roku 1551 Drnovští z Drnovic. Za pobělohorských konfiskací připadla ves kardinálu Ditrichštejnovi. Ten ji roku 1626 směnil a poté se v držbě vystřídala řada rodů. V obci se po staletí pěstují především červená, ale i bílá vína. Udržují se zde lidové zvyky, zejména krojované hody, které se konají na svátek svatého Vavřince kolem 10. srpna. Obcí prochází Velkopavlovická vinařská cyklostezka.

Nejvýznamnější památkou je kostel svatého Vavřince, jenž prošel několika stavebními úpravami. Stavba má původní gotické jádro a nynější podoba chrámu pochází z konce 16. století. Ve 40. letech 20. století se objevily názory, že možná původně byl opevněn, tak, jako kostel v sousedním Kurdějově nebo blízké Nosislavi. Ve zvonici se ukrývají zachovalé renesanční zvony, jakých je v Česku jen málo. Zvon svatý Vavřinec pochází z roku 1562 a je vysoký 105 cm. Druhý, ještě starší zvon pochází z roku 1504, na plášti je zdoben reliéfem Panny Marie s Ježíškem a vysoký je 85 cm. Vzácnou památkou, která se však v kostele nenachází, je gotická hornobojanovická Madona. Ve stěně pod kůrem je vsazen renesanční náhrobek měšťana pana Michala Wahilaba z Vizovic z roku 1603.

 

Další památky představují drobné sakrální stavby. Mezi nejdůležitější patří kaple sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Rozálie a kaple sv. Floriána. Obě pochází z poloviny 18. století.

zdroj: Wikipedie

  <<   <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >   >>  

Co nás čeká

MALÍŘŮV ROK kalendář s obrazy Antonína Vojtka
Klapka č. 15 - aukce Salonu filmových klapek - Zlín

Novinky stručně

NOVINKY sledujte na Facebooku
Znám jednu starou zahradu - výstava
Antonín Vojtek- Osobnost města Břeclav
Luneta v Podivíně - nejmenší výstava A.V. s největším obrazem
ADAMOV výstava Antonína Vojtka

Všechna práva vyhrazena

Použití pouze s písemným souhlasem autora

Galerii 99 nyní najdete také na facebooku

Videa z akcí

 

Užití cookies

Užití cookies

Navštívíte-li webové stránky vojtek-av.com a kteroukoli jejich subdoménu, jsou na nich v některých případech použity tzv. cookies.

Jedná se o tyto případy:

- Hlasujete v anketě: do cookies je poznamenáno, že jste hlasovali, abyste nemohli v téže anketě hlasovat znovu.

- Nakupujete v e-shopu: do cookies se zaznamenávají údaje z košíku i Vaše osobní údaje, které jsou po potvrzení nákupu opět smazány.

- Čtete články: do cookies se poznamená údaj o kliknutí na článek pro účely statistiky čtenosti článku.

Použití cookies můžete kdykoliv zakázat v nastavení svého internetového prohlížeče. Stránky pak budou fungovat stejně s výjimkou výše uvedených funkcí.
Pro nakupování povolte cookies a javascript

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 1. 12. 2022