Vážení návštěvníci, fotografie z výstavy a z Mariánských Lázní najdete na veřejném profilu Facebooku. Krátké ohlédnutí je také zde, děkujeme redakci ŽIVÉ CHEBSKO za návštěvu. Díky spolupráci s BŘECLAVSKÝM DENÍKEM mnohé fotografie najdete také zde na jejich stránkách.
V čase od 28. června do 4. září 2022 můžete navštívit výstavu obrazů Antonína Vojtka, kterou pořádá Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně.
Antonín Vojtek zde poprvé vystavoval v roce 1982, takže se jedná o pomyslný návrat po 40 letech. Následně se vrátil ještě v roce 1996 souběžnou výstavou v muzeu a v Anglikánském kostele.
Jižní Moravu v dílech A.V. můžete obdivovat v Goethově domě na Goethově náměstí 11 v Mariánských Lázních a věřte, že my se za vámi moc těšíme!
Na vernisáži 28. června od 18 hodin ochutnáte vína z VINSELEKTU Michlovský a radujeme se, že pozvání přijal Roman Veverka se svým Blue Cimbal. Bude to krásný a ojedinělý večer.
Víkend otevřených zahrad 2022 navštívilo také zpravodajství televize NOE, podívat se můžete zde asi od času 11.30 a na další výsledek spolupráce se můžete těšit v podzimních měsících. Děkujeme!
Výstava potrvá do konce léta 2022.
Vážení a milí přátelé, příznivci umění a Galerie 99,
srdečně vás po "covidové" pauze zveme k prohlídce nové výstavní kolekce.
V úterý 17. května 2022 v 17 hodin pořádáme vernisáž výstavy Štěstí.
Pozvání přijala skvělá harmonikářka Mirka Šubíková. Znáte ji ze společného videoklipu.
Připravujeme také neobvyklé překvapení.
Těšíme se!
A TAK JSME ZAHÁJILI DALŠÍ VÝSTAVU V GALERII 99 tentokrát O ŠTĚSTÍ - písnička na rozloučenou...díky Mirko! Byla to šťastná chvíle.
MNOHO LIDÍ ZTRÁCÍ MALÉ RADOSTI V NADĚJI NA VELKÉ ŠTĚSTÍ. Pearl S. Buck
Na výstavě uvidíte díla od Zuzany Gavlasové- keramiku a obrazy Antonína Vojtka a dalších hostů. Děkujeme všem návštěvníkům vernisáže za skvělou atmosféru a společný čas. Postupně více na veřejném profilu Facebooku.
Lednáček Antonína Vojtka bude pomáhat na Kamínkové benefici Oblastní charity v Hradci Králové. Výtěžek bude věnován na podporu výstavby lůžkového hospice.
Držíme palce a přejeme Ledňáčkovi štědrého dárce a úspěšného dražitele! Kámen má odhadem rozměr asi 10x15 cm.
Kamínky do online aukce přislíbili: Balabán Daniel, Bavor Josef, Bornová Erika, Brázda Jiří, Brázdová Jaroslava, Bukovský Ivan, Cajthaml David, Císařovský Tomáš, Čech Pavel, Čejková Darja, Montfort de Rosana, Fiala Petr, Forman Pavel, Franta Roman, Gargulák Jaromír, Geislerová Věra, Hábl Patrik, Haluzová July, Harant Jan, Havlová Veškrnová Dagmar, Hegerová Vendula, Hirscher Vladimír, Hlinovská Markéta, Hřivnáč Tomáš, Jetela Tomáš, Jirků Zdeněk, Kaláb Jan, Karel Jerie, Kašpar Adam, Kavan Jan, Kitzberger Ingid, Kovanda Jiří, Kristen Jiří, Krumphanzlová Věra, Málek Štěpán, Málková M. Natálie, Matuška Pavel, Merta Jan, MICL, Miffek Lukáš, Miklinová Galina, Mrázková Ivana, Myslíkovjanová Barbora, Nanako Ishida, Němec Martin, Novák Roman, Olmer Matěj, Pištěk Jan, Pucholt Pavel, Rittstein Michael, Roučka Pavel, Ryzá Natálie, Sís Petr, Skuhravá Jitka, Suchan Leoš, Svoboda Jerry Jaroslav, Špaňhel Jakub, Štenclová Ivana, Vašíček Pavel, Večtomov Sonya, Vendlová Libuše, Veselý Petr, Viková Jindra, Vlna Ladislav, Zichová Tereza.
MILÝ JANE, s láskou a úctou...
Jan Kostrhun 3. července 1942 - 2. května 2022
český spisovatel, scenárista a politik
"HLEDAL JSEM TEN SVŮJ DRUHÝ PRAMEN DUHY...
Moravo, Moravo, děvčátko hýčkané, ženo zpupná...
Tady jsme se narodili.
Tady ztrácíme, hledáme, nalézáme.
Zbohatnout se dá také tím, co ztratíme.
Když v létě průzračně zaprší z modré oblohy, je někdy
kolem duhy viditelná vedlejší duha s obráceným sledem barev.
V návratu je vždycky naděje.
Naděje zkrášluje minulost, zpřítomňuje budoucnost. Stále blíž.
Tomu se říká povinnost.
Tady jsme se narodili.
Tady jsme si tolikrát rozbili kolena, než jsme se naučili chodit.
A z tohoto místa chceme vzlétnout.
Možná se nám to někdy, jednou, podaří.
Nebo aspoň někomu z nás."
Jan Kostrhun, Druhý pramen duhy
Upřímnou soustrast celé rodině...
Spisovatel Jan Kostrhun měl hodně přátel a kamarádů, kteří jistě v těchto dnech vzpomínají. Nám bude hodně chybět. Vybavujeme si různé situace, děkujeme za krásnou spolupráci...pár vět najdete i v DENIKU.CZ.
Gordon Parks: ,,Fotoaparát je mou zbraní proti věcem, které kdekoli ve vesmíru nemám rád, a nástrojem, jak ukážu krásné věci kdekoli ve vesmíru."
Vážení a milí návštěvníci, ten citát se mi moc líbil. Souhlasíte?
Všechny fotografie, které v posledních letech vkládáme na web. stránky nebo na Facebook, mají své autory. Jsou vždy jmenováni. Často jsem jejich tvůrcem já a vznikají jako dokument z naší práce nebo z pracovních a studijních procházek. Vznikají většinou docela rychle, nemám prostor se jim více věnovat. Ale těší mě, když zaujmou i vás. Občas je poskytnu k dalšímu zveřejnění, i když ambice fotografa nemám, protože rezervy jsou ještě velké a povinností hodně.
Mějte se krásně a užívejte si svůj čas.
s úctou Jitka Vojtková
a podívejte se na zajímavou výstavu třeba zde CESTOU neCESTOU -výstava obrazů Antonína Vojtka v alternativní galerii
Vážení a milí, už uteklo hodně času...ale konečně se můžeme těšit na dokument Tajemné stromy na Pohansku. Pro nás je procházka mezi tajemnými stromy srdeční záležitostí...tak věříme, že dokument zaujme i vás. Natáčelo se v létě 2020.
Premiéru můžete sledovat v televizi na ČT2 ve čtvrtek 7. dubna 2022 v 15.05 hodin a potom ho najdete zde.
Staré mohutné stromy nás fascinují – chráníme je, obdivujeme, kreslíme, fotografujeme. V dokumentu putujeme za starými stromy v krajině v okolí soutoku Moravy a Dyje a snažíme se odpovědět na otázky s nimi spojené. Proč právě tady jich je tolik a v rekordních velikostech? Nivní krajina v okolí Pohanska nedaleko Břeclavi a Lanžhota prošla zajímavým vývojem. Vedl k ustálení přírodních i kulturních podmínek, které byly pro prastromy, jak jim s jistou nadsázkou říkáme, téměř ideální. Najdeme je zde v lese i mimo něj, převažují duby, z nichž nejmohutnější má úctyhodný obvod kmene 816 cm a začal růst v době panování krále Jiřího z Poděbrad. Ale jsou zde i mohutné babyky, habry, hrušně, jilmy, topoly. Co lze udělat pro to, aby dožívající prastromy byly postupně nahrazeny jinými? O tom všem se ve filmu hovoří z různých úhlů pohledu.
Vážení návštěvníci, vzdělávání k životu patří, to platí také pro galeristy. Každou možnost tedy rádi využíváme.
V MORAVSKÉ GALERII v Brně probíhá ART DESIGN FASHION - výstava Jiří Pelc Design, Lucie Koldová: Lightness. Najdete stálé expozice - Jeskyně Panorama designu, 2000+ design, 2000+ fashion a další...
Pravdou je, že vystavených exponátů budete mít plnou hlavu a odpočine si duše a mozek. Skvělá práce! Pokusila jsem se udělat jen pár fotek, které dám na Facebook, ale každý si tam najde to svoje. Jen času je třeba co nejvíc a já běžela z jedné pracovní schůzky na druhou...a šla vlastně "jen" na Pelcla a nečekala to množství...Mějte se krásně!
UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM HUSOVA 14
-----------------------------------------------------------------------------
BOHEMIA COBALT – JIŘÍ PELCL
Porcelán s cibulákovým vzorem neboli cibulák je všeobecně známým fenoménem. V našich zemích má dlouhou tradici. S výrobou začala porcelánka v Dubí již v roce 1885. Samotný námět cibulákového dekoru má však delší historii. Tento elegantní modrobílý vzor se začal používat v Míšni v letech 1738–1739 a byl převzat z čínských předloh. Původně byl porcelán malován ručně, v dnešní době se však do hry zapojují moderní technologie. Porcelánka v Dubí zůstala do současné doby činná a snaží se poskytnout své produkty generaci nových spotřebitelů. Ačkoliv zdůrazňuje tradici a je hrdá na více než sto let nepřetržitého používání své značky, uvědomuje si, že je třeba cibulák aktualizovat a přizpůsobit moderní době, aby se z něho nestala jen přežitá záležitost či nepoužívaná dekorace. Postavení tradičního cibuláku se změnilo. Ze slavnostního a opečovávaného porcelánu se stalo nádobí se zastaralým vzorem, které začalo být navíc příliš vzácné na to, aby mohlo sloužit své funkci a být běžně používáno. V roce 2004 porcelánka v Dubí oslovila přední osobnost českého designu Jiřího Pelcla se záměrem vzkřísit tradici, cílit na mladou generaci a zbavit cibulák nálepky „porcelán našich babiček“. Tím, že porcelánka v Dubí oslovila člověka mimo obor, překonala uzavřenost vůči živějším tendencím a dosáhla tak cíle, ke kterému je dle teoretiků vhodné směřovat.
V rámci spolupráce Jiřího Pelcla a porcelánky v Dubí vznikla souprava Bohemia Cobalt a její čistě bílá varianta souprava Bohemia White a zapékací mísy. Právě za soubor Bohemia White bylo Jiřímu Pelclovi uděleno ocenění Vynikající design. Bohemia Cobalt lze zakoupit ve formě jídelní soupravy i soupravy na kávu. Servis není složen z jednotlivostí, ale tvoří kompaktní celek. Dodává se v promyšlené schránce, čímž dochází k navození dojmu výjimečnosti a dokonalosti. Zákazník má však i možnost zakoupit si pouze jednotlivé kusy dle svého uvážení a potřeb. Jedná se o výrobky cenově dostupné i široké veřejnosti. Nádobí je opatřeno glazurou a je tedy vhodné do mikrovlnné trouby i myčky.
Dle Milana Hlaveše není neobvyklé, že se k cibuláku obracejí nejmladší rebelující umělci, aby ho aktuálně ironicky citovali. Například Maxim Velčovský dekoruje tradičním cibulákovým vzorem své produkty na hranici užitého a uměleckého objektu – tácek a misku ve tvaru České republiky, porcelánový tácek připomínající papírové tácky na párek i své legendární holinkové vázy. Martina Žílková se zase inspirovala osobností psychologa Rorschacha, který se zabýval analýzou lidské osobnosti pomocí grafických obrazců. Její izolované cibulákové vzory na bílé ploše mají pracovat s představivostí a fantazií jednotlivých uživatelů. Pelcl se však s cibulákem vypořádal jinak. Pokusil se nalézt nový koncepční směr užití tohoto konzervativního výrobku. Jednotlivé části souboru mají prostý mírně kónický tvar, který je však oživený vtipnými ale hlavně často praktickými detaily. Vyšší konvice na kávu a masivnější konvice na čaj mají napjatá dvojitá ucha připravená na trojici prstů. Podšálky jsou zdvojeny nebo dokonce ztrojeny, aby měli uživatelé kam odložit mokrý čajový sáček, vymačkaný citron či obaly od cukru. Jedná se o velmi užitečné vylepšení. S problémem, kam odložit v restauraci při konzumaci nápojů již nepotřebný čajový sáček, se již určitě setkal každý. Jiří Pelcl vyniká svou pečlivostí a také tím, že se snaží naslouchat potřebám lidí. Když má navrhnout nádobí, chodí pozorovat hosty kaváren a sleduje, jak se chovají. Neobvykle řešená je i úchytka vystupující z plochy talířku k hrníčku na espreso. V souboru nechybí ani porcelánové lžičky.
Tradiční cibulákový vzor se skládá z květů aster na stoncích a poupat pivoněk, která se vinou kolem bambusové tyče. Okraje porcelánu jsou zdobeny broskvemi a granátovými jablky. Ve své stylizované podobě Evropanům připomínaly cibuli, a tak vzniklo známé označení. Jiří Pelcl se rozhodl respektovat zákonitosti cibuláku, ale zároveň dekor trochu stylizoval a zjednodušil, aby ho učinil přístupnější modernímu člověku. Práce s klasickým dekorem pro něj byla výzvou. Jeho původním záměrem bylo do něho vstoupit se současnými grafickými metodami a aktualizovat jej v symbolicko-vizuální grafické podobě. Zásah do historického dekoru se mu však jevil jako umělý a nepřesvědčivý. Rozhodl se tedy pracovat s dekorem jako s tapetou a koláží, aby docílil napětí mezi plochou dekoru a čistě bílým střepem. Vnitřek misek je motivem zcela pokryt až na elegantní bílý proužek v místech, kde dno misky přechází ve stěnu. Ploché nádobí, kam řadíme například hrnky, je zdobeno více střídmě a v menších plochách.
Dle Martiny Pachmanové Pelclův „minimalistický“ cibulák prolamuje hranici mezi dvěma tradicemi, ale také mezi dvěma skupinami uživatelů. Vyznavačům loosovské střídmosti může ukázat krásu ornamentu a jeho skryté kulturní významy a nekritickým obdivovatelům dekorativních kudrlinek zase připomíná, že jednoduchost neznamená formální chudobu a nedostatek invence a citu.
Je patrné, že Jiřího Pelcla práce s cibulákovým dekorem zaujala. To odpovídá jeho zájmu o českou tradici, na kterou kladl důraz i během své tvorby ve skupině Atika. K cibulákovému dekoru se ještě několikrát vrátil. Na kolekci Bohemia Cobalt volně navázal v rámci limitované edice s mechově zeleným vzorem pro Czechdesign a také v rámci spolupráce s Clap Design, se kterými vytvořil například hrníček Cube Lungo Blue s motivem cibulákového vzoru, ke kterému navíc přísluší originální dubový podšálek ve tvaru kostky.
Jiří Pelcl se designem porcelánu zabývá již dlouho. Jeho první výtvory byly hravé a snažily se vyvolávat emoce. Příkladem je třeba lžička Spermie Anežka, která provokovala svým názvem i způsobem balení. Přestože si Jiří Pelcl zakládá na tom, že jsou všechny jeho produkty plně funkční, v devadesátých letech kladl více důraz na vizuální přitažlivost předmětů – šálky Punk, Novito, Květ a váza Kirkuk. I když jsou v autorově tvorbě stále patrné hravé prvky typické pro jeho postmoderní práce v rámci skupiny Atika, dá se říct, že autor zvážněl. Jeho díla v devadesátých letech se vyznačovala svou pracností a měla podobu spíše výtvarných objektů. Existovala většinou pouze jako ojedinělé exempláře či se vyráběla v malých sériích a tomu odpovídala i cena. Jiří Pelcl se však vždy chtěl věnovat sériové výrobě a tvořit produkty pro širší veřejnost. Od poloviny devadesátých let tedy začal spolupracovat s malými společnostmi i s několika většími firmami. Každá jeho zakázka vzniká jako jedinečný projekt a Jiří Pelcl k ní přistupuje velmi zodpovědně, protože tvrdí, že design a architektura ovlivňují lidi i prostředí.
Jeho současná tvorba je tvarově střízlivá a dokonale funkční. Experimenty musel opustit, protože pro ně, jak sám říká, v designu není prostor. I tak však do svých produktů vkládá duši a usiluje o maximální pravdivost. Jeho produkty nejsou odlidštěné. Nelíbí se mu současný způsob života a to, jak lidé zacházejí s věcmi a občas má strach, že i on nepřímo konzum podporuje. Možná i proto se snaží, aby si lidé k jeho výtvorům vytvořili vztah, a aby se z nich nestalo spotřební zboží, které uživatelé za rok vymění za nové. Design drobných předmětů je pro něj důležitý, jelikož právě díky němu může vstoupit do života celé společnosti. Má radost z toho, když věci lidem slouží, jak mají.
Trh s kuchyňskými doplňky se proměňuje spolu se společností. Lidé žijí čím dál rychleji, a to se projevuje i na tom, jaké věci používají. Zoltán Lubloy si všímá toho, že o jídelní a čajové soupravy je výrazně menší zájem. Obřady pití čaje a kávy téměř vymizely. Lidé mají ve zvyku pít kávu za chůze z kelímků a kvůli tomu přibývá výrobků z plastu. Na tuto situaci reaguje i porcelánka v Dubí. Do nabídky svého sortimentu zařadila porcelánový To Go hrnek. V takovém prostředí to mají designéři se svými vizionářskými nápady těžké a o to větší jsou kladeny nároky na kvalitu jejich práce a důvtip, se kterým musí k designu přistupovat.
V dnešní době je těžké se prosadit na poli kuchyňských doplňků. Firem je mnoho a je náročné nalézt mezeru na trhu. Jiřímu Pelclovi se to však díky jeho schopnosti naslouchat potřebám lidí a vytvářet produkty, které jsou funkční, ale také přinášejí radost, daří. Souprava Bohemia Cobalt zpřístupňuje tradiční cibulák mladým lidem a zatraktivňuje tuto českou tradici, které by mohl hrozit zánik. Díky tomuto projektu Jiřího Pelcla ale i jiným pracím českých designérů zůstává porcelán s cibulákovým dekorem stále živý. Může být každodenně používán a nestává se z něj pouze muzejní exponát či zaprášená dekorace. A tak tento tradiční porcelán díky své nové aktualizované podobě slouží i dalším generacím.
Julie Vojtková, studentka MU Brno
Zdroje:
• KOUDELKOVÁ, Dagmar. Jiří Pelcl x design. Vyd. 1. Brno: ERA, 2006. ISBN 80-7366-066-0.
• LUBLOY, Zoltán. Porcelán. In: Design: od myšlenky k realizaci. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 2012, s. 117–139. ISBN 978-80-86863-45-0.
• HALAMOVÁ, Pavla. Jiří Pelcl & Clap Design: Rozhovor o lokální značce a přidané hodnotě designu. In: Archizoom [online]. Vydáno 15. 3. 2021 [cit. 2021-10-29]. ISSN 2694-9539. Dostupné z: https://archizoom.cz/jiri-pelcl-clap-design/?fbclid=IwAR2yLu-7PHgBbc7HlCcwFgXUVPjEmbJH7Ra15jM5dORcj9POOIN5PbwVq2Q
• SOUKUPOVÁ, Veronika. Oprášit tradici: Cibulák v současném designu ukazuje možnost, jak aktualizovat tradiční vzor. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 10. 7. 2019 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/oprasit-tradici-cibulak-v-soucasnem-designu-ukazuje-moznost-jak-aktualizovat-tradicni-vzor?fbclid=IwAR14rjpRZGXKDDo8hRMxhTmwZzTBBHoKPAT0sCGdZkqV6aafATHMLbaMF4l
• JOCHIMOVÁ, Darja. Cibulák je nádobí s příběhem, které v Česku slaví 132 let. Magazín Czechdesign [online]. Vydáno 27. 4. 2017 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/cibulak-je-nadobi-s-pribehem-ktere-v-cesku-slavi-132-let
• PRO-IDEA. Úvod. cesky.porcelan.cz [online]. © 2015 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cesky.porcelan.cz
• Cibulák. WIKIMEDIA FOUNDATION. Wikipedie, otevřená encyklopedie [online]. Aktualizováno 18. 7. 2021 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cibulák
• ODSTRČILÍK, Marek. Vrcholem designu je pro mě otvírák na pivo, říká designér Jiří Pelcl. Magazín iDNES [online]. Vydáno 15. 3. 2012 [cit. 2021-10-29]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/vrcholem-designu-je-pro-me-otvirak-na-pivo-rika-designer-jiri-pelcl.A120309_104421_xman-styl_fro
Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě hostí až do 24. dubna 2022 výstavu malíře Antonína Vojtka Krajina pod Pálavou.
Krásné setkání s přáteli výtvarného umění bylo vítaným zpestřením náročného období. Děkujeme všem za spolupráci, zejména kurátorovi Mgr. M. Suchánkovi, učinkujícím a celému týmu spolupracovníků.
Město má krásné náměstí a na další fotografie se můžete podívat na veřejném profilu Facebooku. Udělali jsme si malou, krátkou procházku.
foto Jitka Vojtková
Poradenská služba je součástí naší práce od prvních let činnost galerie. Umíme vám poradit a doporučit další postup. Obrazy během osobního setkání rámcově zhodnotíme, promyslíme další postup...dáme jim šanci pro novou budoucnost a mohou žít s vámi i novém interiéru.
Je nutné se předem domluvit- vojtkova@vojtek-av.com nebo 723887977.
Všechna práva vyhrazena
Použití pouze s písemným souhlasem autora
Užití cookies
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 28. 11. 2023