Vážení a milí přátelé, děkujeme za nezapomenutelné chvíle a děkujeme všem za společnost. Byli jste skvělí! Více fotografií najdete na veřejném profilu Facebooku.
s úctou Jitka a Antonín Vojtkovi
Redaktorce Ivě Haghofer z Deníku.cz děkujeme za návštěvu a spolupráci, najdete ho zde.
Jeden ze spokojených návštěvníků své fotky poslal také do redakce.
Na všechna následující setkání se těšíme!
Po letním období plném cestování a objevování vás opět zveme do naší břeclavské Galerie 99 a to na výstavu Putování okolo Břeclavi. Díky cyklu dvaceti kolorovaných kreseb malíře Antonína Vojtka si připomeneme, jaké architektonické krásy máme v našem městě a okolí.
Začínáme ve čtvrtek 5. října 2023 v 17 hodin a pozvání přijal FS Old Stars Břeclav a jeho hosté pod vedením Jaroslava Švacha.
Těšíme se na vaši návštěvu v Galerii 99 nebo také zde , kde najdete nové video.
******************************************************************************
1. Apollonův chrám
Monumentální klasicistní stavba z počátku 19. století je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podle projektu architekta Josefa Kornhäusela postavil Franz Engel v letech 1817 – 1819 na vrcholku nad Mlýnským rybníkem (mezi Charvátskou Novou Vsí a Lednicí) pavilon s nástavbou a vyhlídkovou terasou. Sochařská výzdoba, která sem byla přenesena ze zrušeného chrámu Múz, pochází od Josefa Kliebera a tematicky se váže k antickému bohu Apollónovi.
2. Boží muka za Starou Břeclaví
Boží muka za „Starú Břeclavú" jsou státem chráněnou kulturní památkou. Jsou zřejmě nejznámější stavbou svého druhu v České republice. Boží muka stála na pozemku rolníka Martina Chorváta u bývalé dobytčí cesty, která vedla z Uher přes Moravu do Čech a Německa. Nad obnovenou památkou dnes drží ochrannou ruku Slovácký krúžek ze Staré Břeclavi, který také nechal v roce 1999 zhotovit zatím poslední výzdobu u příležitosti 50. výročí vysvěcení. Boží muka vymaloval podle předlohy z 50. let Tomáš Herman z Břeclavi. Boží muka jsou volně přístupná.
3. Břeclavský zámek
Zámek v Břeclavi je renesanční zámecká stavba vybudovaná na základech staršího hradu, jež byla přestavěna v 19. století Lichtenštejny v romantickém stylu. V současné době je přístupná pouze vyhlídka na zámecké věži. Počátky jeho historie sahají do 11. století, kdy byl v místech dnešního zámku po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Dnešní podobu dostal zámek na počátku 19. století, kdy Lichtenštejnové budovali Lednicko-valtický areál. V roce 1945 se stal zámek majetkem československého státu, v dnešní době je ve správě města, které připravuje jeho rekonstrukci.
4. Obřadní síň u židovského hřbitova
Obřadní síň na židovském hřbitově byla postavena na konci 19. století na místě bývalé márnice, dům hrobníka v roce 1892. Obě stavby jsou vybudovány z režných červených cihel a kryty glazovanými poštorenskými tvarovkami. Domek hrobníka byl koncem 20. století opraven k obytným účelům.
5. Farní kostel Navštívení P. Marie
Kostel dal postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna podle projektu lichtenštejnského dvorního architekta Karla Weinbrennera, který navrhl i veškeré zařízení interiéru kostela a sakristie. Vysvěcení kostela se konalo 3. 7. 1898. Stavba je nápadná volbou použitého materiálu, zejména zeleně glazovanými střešními taškami, které dodaly místní knížecí keramické závody. Kostel je situován v městské části Poštorná. V těsné blízkosti kostela se nachází také historické budovy školy, fary, novogotického dvoupodlažního domu (slouží jako pobočka městské knihovny) a historizující dvoupodlažní budovy (dříve zdravotní středisko).
6. Farní kostel sv. Václava
Farní kostel sv. Václava je situován na místě původního barokního kostela, zničeného při bombardování v roce 1944. Se stavbou nového kostela bylo započato 1. 9. 1992 a 10. 9. 1995 byl kostel vysvěcen. Autorem výtvarného návrhu je brněnský malíř Ludvík Kolek, vnitřní zařízení kostela vzniklo za spolupráce několika výtvarníků pod vedením akademického sochaře Karla Stádníka.
7. Havlíčkova vila
Pozdně historizující stavbu navrhl lichtenštejnský dvorní architekt Karl Weinbrenner. Zbudována byla nejspíš v letech 1901-1902. Dlouhá léta sloužila jako bytový dům a taky zdravotní středisko. Od ledna 2021 je ve správě nadačního fondu Moravská krása, který ji v červnu 2021 slavnostním memorandem pojmenoval po obchodníkovi, vlastenci, odbojáři, někdejším starostovi a neúnavném bojovníkovi za národností otázku Aloisi Havlíčkovi. V létě 2021 došlo k citlivé renovaci interiéru tak, aby byly odstraněny nepatřičné zásahy z minulých let, prostor získal více světla a byl podpořen genius loci této impozantní stavby. Havlíčkova vila byla slavnostně otevřena v říjnu 2021 spolu s odhalením umělecké plakety Aloise Havlíčka u vstupních dveří.
8. Hvězdova vila
Honosná secesní vila byla postavena v roce 1903 známým stavitelem pohraničních opevnění J. Hvězdou jako vlastní obytný dům. Po roce 1945 zde sídlila vojenská správa a 6. června 1952 zde byl otevřen Okresní dům pionýrů a mládeže jako druhý v tehdejším Jihomoravském kraji (prvním byly brněnské Lužánky). Po roce 1989 byl pak přejmenován na Dům dětí a mládeže. Dnes slouží stejnému účelu, sídlí v něm středisko volného času Duhovka.
9. Kaple Panny Marie v Ch. N. Vsi
Kaple byla vystavěna na začátku 19. století. Je zaklenuta valenou klenbou s výsečemi. Právě na klenbě se v devadesátých letech 20. století objevily rozsáhlé statické poruchy a celá kaple musela být vzhledem ke svému havarijnímu stavu opravena. Vedle kaple stojí kříž z první poloviny 19. století.
10. Kaple se zvonicí ve St. Břeclavi
Na křižovatce u knihovny ve Staré Břeclavi stojí od roku 1833 kaple téměř čtvercového půdorysu. Čtyřboká zvonice má hladkou fasádu, zvonicové patro je prolomeno po jedné okenní ose, okna jsou půlkruhově zaklenuta.
11. Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje
Novogotická kaple byla postavena podle projektu J. Heidricha v roce 1856 před vlakovým nádražím. Zevrubná oprava exteriéru i interiéru kaple proběhla v 70. a 80. letech minulého století. Původní keramické dlaždice v lodi a pískovec v presbytáři byly vyměněny za novou podlahovou krytinu - šedobílý mramor.
12. Kaple sv. Rocha
Novogotická kaple byla postavena v roce 1892, aby připomínala tehdejší epidemii cholery. Zasvěcena byla sv. Rochovi, ochránci před morem. Kaple stojí v bezprostřední blízkosti parku naproti budovy gymnázia. Během vánočních trhů, které se zde každoročně konají, je v kapli k vidění výstava betlémů. Stavba je čtvercového půdorysu, boční fasádu člení pilastry na nárožích, hlavní fasáda má mělké hrotité výklenky. Střecha má tvar čtyřbokého stanu a na jejím vrcholu je umístěn kříž. V interiéru kaple upoutá pozornost návštěvníka novogotický dřevěný oltář v podobě tří hrotitých oblouků. V nikách mezi nimi jsou umístěny dřevěné plastiky Krista, sv. Šebestiána a sv. Rocha.
13. Kostel Církve adventistů sedmého dne (Bílý kostel)
Jedná se o bývalý kostel německé evangelické církve (lidově nazývaný Bílý kostel) na Jungmannově ulici. Od roku 1950 sloužil Církvi československé husitské. Zlá finanční situace a úbytek věřících nakonec způsobily, že církev byla nucená svoji nemovitost prodat. V roce 1985 faru i kostel zakoupila Církev Adventistů sedmého dne a v následujících dvou letech proběhla rozsáhlá rekonstrukce a modernizace objektu. V prosinci 1987 byl kostel slavnostně otevřen a vysvěcen.
14. Pohansko
Někdejší slovanské hradisko leží asi 2,5 km od Břeclavi uprostřed unikátních lužních lesů. Pohansko patří mezi nejvýznamnější památky raného středověku nejenom u nás, ale i ve střední Evropě. Nachází se zde také stejnojmenný empírový zámeček, který nechali postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812 k loveckým účelům. Uvnitř zámečku je expozice dokumentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů.
15. Synagoga
Břeclavská synagoga byla postavena v roce 1868. V roce 1888 ji významný vídeňský architekt Max Fleischer renovoval v novorománském slohu a v interiéru použil maurských prvků. Po 2. světové válce sloužila jako skladiště, v letech 1997 - 1999 prošla celkovou rekonstrukcí a nyní je využívána ke kulturně - společenským účelům.
16. Zámeček Lány
Zámeček Lány leží v lužních lesích jižně od Břeclavi a je nejvzdálenější stavbou celého Lednicko-valtického areálu. Stavba byla stejně jako nedaleký zámeček Pohansko postavena v letech 1810 - 1812 knížecím architektem Josefem Hardmuthem a sloužila knížecí rodině během lovů v oboře Soutok. V současné době je zámeček v soukromých rukou, prochází rekonstrukcí.
17. Nový dvůr
Nový dvůr byl vybudován v empírovém slohu Josefem Hardmuthem, který jej postavil v letech 1809 - 1810 jako hospodářskou usedlost pro chov ovcí. Asi o 10 let později stavbu doplnil Franz Engel tzv. rotundou, kruhovým sálem odděleným prosklenými stěnami od stáje, který byl určen pro 20 kusů krav vzácného bernského plemene. Dvůr ale paradoxně nakonec proslavili koně, kteří se zde chovají i nyní. Nový dvůr najdete v lesích mezi Lednicí a Valticemi několik minut jízdy na kole od Chrámu Tří Grácií. V současné době je v rukou soukromého vlastníka a slouží chovu koní. Přes letní sezonu je zde návštěvníkům k dispozici také TIC a občerstvení.
18. Chrám Tří Grácií
Klasicistní stavba, která byla vystavěna v letech 1824-1825 Josefem Poppelackem podle projektu Josefa Franze Engela, se nachází nad Prostředním rybníkem v lesích mezi Lednicí a Valticemi. Jedná se o salet s půlkruhovým půdorysem, na kterém je postavená kolonáda s dvanácti jónskými sloupy, v níž jsou v plochých obdélníkových nikách umístěny alegorické sochy věd a múz. Empírové stavbě dominuje sousoší tří antických bohyní (autorem je Leopold Fischer), vytesané z jednoho kusu kamene, které bylo do pomyslného centra stavby přemístěno z lednického zámeckého parku. Sousoší znázorňuje antické bohyně Athénu, Artemidu a Afroditu. Dnes je zámeček v držení soukromého vlastníka.
19. Kaple sv. Huberta
Kaple zasvěcená patronu lovců. Kaple svatého Huberta je novogotická kaple v Lednicko-valtickém areálu. Trojboká, třemi gotickými oblouky prolomená kaple zaklenutá síťovou žebrovou klenbou byla postavena uprostřed Bořího lesa podle plánů Jiřího Wingelmüllera za vlády Aloise II. knížete z Liechtensteina v roce 1855. Uprostřed kaple se nachází socha sv. Huberta, stojící na podstavci se sochami andělů. Nejmladší stavba Lednicko-valtického areálu byla vystavěna z pískovcových kvádrů opatřených smyšlenými středověkými kamenickými značkami, které mají za úkol navodit pocit starobylosti stavby. Kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky.
20. Janův hrad
Zvaný Janohrad, je umělá zřícenina středověkého hradu na okraji Lednicko-valtického areálu. Nechal jej zde podle dobové módy romantismu již v roce 1801 postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Jako jeden z mála umělých hradů té doby byl Janohrad naprojektován jako obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, kde se panstvo shromažďovalo v době honů a pořádalo bohaté hostiny. Hrad ze tří stran obtéká Stará Dyje.
( informace z webu města Břeclavi a internetu)
Všechna práva vyhrazena
Použití pouze s písemným souhlasem autora
Užití cookies
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 28. 11. 2023